Yunanistan’da seçimi kaybeden Çipras’tan açıklama

İktidar koltuğunu kaybeden Çipras, gazeteciler için kurulan seçim merkezinde basın toplantısı düzenleyerek seçim sonuçlarını kıymetlendirdi.

AA’nın haberine nazaran Çipras, demokrasilerde değişimin doğal ve demokrasinin özü olduğunu tabir ederek, “Miçotakis’i arayarak kendisini zaferinden ötürü tebrik ettim. Halkın iradesini hürmet göstereceğiz.” diye konuştu.

Yarın başbakanlık koltuğunu rakibine teslim edeceğini belirten Çipras, “Yarın bölüm teslim merasiminde demokrasilerde olması gerektiği üzere Miçotakis’i karşılayacağım.” sözünü kullandı.

 

Çipras, yeni gelecek hükümete ikazda bulunarak, “Umarım Yeni Demokrasi (ND) geri dönüşünü intikam için bir fırsata çevirmez. SYRIZA ana muhalefet olarak bunu durdurmak için her vakit hazır bulunacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin 4,5 yıl evvel teslim aldığına kıyasla çok daha uygun bir durumda olduğunu belirten Çipras, “Ülke o vakit çok güç bir durumdaydı. İflasın eşiğine gelmiş, kasası boşalmış, halkın çoğunluğu fakirlikle boğuşuyordu. Artık hazinede 37 milyar avroyla, tarihin en düşük faiz oranlarıyla, milletlerarası alanda saygın bir ülke teslim ediyoruz.” dedi.

Çipras, siyasi arenada muhalefet olarak çabayı sürdüreceğine işaret ederek, “Ana muhalefet olarak, çalışanların haklarını ve çıkarlarını korumak için burada olacağımızdan Yunan halkı emin olsun istiyorum. Sorumlu ve etkin bir muhalefet yapacağız. Daha deneyimli olarak geri dönmek için kendimizi hazırlayacağız.” kelamlarına yer verdi.

 

Başa dön tuşu