ABD’de imalatta daralma sürdü

S&P Küresel, ABD’nin Ocak ayına ait imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ocak’ta bir evvelki aya kıyasla 0,6 puan artışla 46,8 kıymetine yükseldi. Piyasa beklentilerinin bilakis artış kaydeden endeksin bu periyotta 46 kıymetini alması öngörülüyordu. Daralmanın sürdüğüne işaret eden endeks, Aralık’ta 46,2 olmuştu.

ABD’de hizmet bölümü PMI da Aralık’ta geçen aya nazaran 1,9 puan artarak 46,6 bedeline çıktı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gelen endeksin 45 pahasını alacağı varsayım ediliyordu. Hizmet kesimindeki daralmanın sürdüğünü gösteren endeks, Aralık’ta da 44,7 olmuştu.

İmalat ve hizmet bölümlerini kapsayan bileşik PMI ise Ocak’ta aylık bazda 1,6 puan artışla 46,6’ya yükseldi.

Ekonomik faaliyetteki daralmanın devam ettiğine işaret eden bileşik PMI, Aralık’ta 45 pahasını almıştı.

“Hayal kırıklığı yaratacak bir notla başladı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Küresel Başekonomisti Chris Williamson, ABD iktisadının Ocak ayında ticari faaliyetlerin tekrar daralmasıyla 2023’e hayal kırıklığı yaratacak kadar yumuşak bir notla başladığını belirtti.

Aralık ayına nazaran ölçülü olsa da endeksin hem imalat hem de hizmet kesimlerinde düşen aktiviteyi yansıttığını tabir eden Williamson, genel inanç düzeyinin baskı altında kalmaya devam ettiğini vurguladı.

PMI datalarının 50 ve üzerinde bedeller alması bölümde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Başa dön tuşu