Yeni evim kampanyasından kimler yararlanacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Etraf Şehircilik ve İklim Değişikiliği Bakanı Murat Kurum’un birlikte açıkladığı kampanadan yararlanacakların şartları şöyle sıralandı:

Yararlanacakların halihazırda bir konutunun olmaması ve son bir yıl içinde konut alacağı vilayette konut satışı yapmamış olması gerekiyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğlada konut almak isteyenlerin, son bir yıl buralarda ikamet etmiş olması kaidesi aranacak.

Kampanyadan yararlanmak için ailede rastgele bir konut olmaması gerekiyor. Eşlerden teğin, birlikte yaşayan ebeveynlerden rastgele birisinin de mesken sahibi olmaması gerekiyor.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

Kırsalda toprağı, tarlası, meskeni olan ya da devremülk sahibi olanlar da kampanyaya başvurabilecek.

Birinci bölgede azami geliri 80 bin lira olan, ikinci bölgede azami geliri 65 bin lira olan ve üçüncü bölgede 45 bin lira olanlar başvurabilecek.

Aile içindeki bireyin gelirinin olması, sistem içinde olması kaydıyla, son iki ayında sgk primi ödemiş olmak kuralı aranıyor. Mesken bayanları eşinin kefaleti ile konut sahibi olabilir. Eşlerden birinin çalışması kaidesi aranacak.

kampanyadan yararlanmak için yaş hududu aranmayacak lakin ekonomik hayata girmiş olması ve bankadan kredi alabilecek durumda olması gerekiyor.

Başa dön tuşu