Yeni Evim için Hazine’den 18,2 milyar TL’lik katkı öngörülüyor

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, TBMM Plan ve Bütçe Kuruluna, Yeni Konut Finansman Programı’na ait Kamu Finansmanı ve Borç İdaresinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Ait Kanun Teklifi’ne ait sunum yaptı.

AK Parti’li Savaş, teklifin içeriğine ait bilgileri aktararak, düzenlemeye ait ikincil düzenleme yapılmasının planlandığını da bildirdi.

AK Parti’li Savaş, birinci ve ikinci bölgede program kapsamında konut sahibi olmak için son 1 yıl içinde resmi kayıtlara nazaran yerleşim yerinin birebir vilayet olması gerektiğine işaret ederek, programdan faydalanacak vatandaşların son 12 ay içerisinde 9 ay toplumsal güvenlik primi yatırmış olmasının gerektiğini söyledi. Finansman meblağlarına nazaran faiz oranı/katkı hissesi oranlarını sıralayan Savaş, “İlk basamakta sabit ödemeli ve 15 yıl vadeli olması planlanıyor.” dedi.

Mustafa Savaş, 85. takside kadar kullanılan finansmanın faiz oranının, kolay faiz metodu kullanılarak hesaplanacağını; geri ödeme mühletince ek bir faiz alınmayacağını belirterek, “Bir örnek paylaşmam gerekirse 15 bin lira hane geliri, 1,1 milyon lira konut satış bedeli ve yüzde 0,69 faiz oranı varsayımında vatandaşlarımızın ödeyeceği yaklaşık taksit meblağı, birinci yıl için 4 bin 500 lira; ikinci yıl için 5 bin 400 lira; üçüncü yıl için 6 bin 500 lira olacak. 4. ve 7. yıllar ortasında 9 bin 700 lira, 8. ve 15. yıllar ortasında 11 bin 200 lira seviyesinde olacak. Bu planda, yüklenici tarafından yaklaşık 55 bin, Hazinemiz tarafından ise yaklaşık 98 bin liralık katkı sağlanacaktır. 100 bin konuta ait finansman kullandırılması ve bu finansmanının yaklaşık yarısının Hazine katkılı olması halinde 2023 yılı için Hazine katkısının toplam maliyetinin 2,75 milyar lira olmasını öngörüyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Başa dön tuşu