İngiltere’de plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklanıyor

Ülkede lokal basındaki haberlere nazaran, Etraf, Besin ve Köy İşleri Bakanlığı, İngiltere’de plastik çatal, bıçak ve tabak üzere tek kullanımlık eserlerle ilgili yasağı onayladı.

Ancak kelam konusu uygulama, süpermarketler yahut mağazalarda bulunan eserleri kapsamayacak.

İngiltere Etraf Bakanı Therese Coffey’in gelecek günlerde yasağın ne vakit yürürlüğe gireceğine ait açıklama yapması öngörülüyor.

“Halkın davetlerine bir sefer daha kulak verdik”

Bakan Coffey, The Mail on Sunday gazetesine yaptığı açıklamada, tek kullanımlık plastik eseri yasaklamaya hazırlandıklarını doğruladı ve plastik bir çatalın ayrışmasının 200 yıl sürebildiğini, çöplüklerde kaldığını yahut okyanusları kirlettiğini lisana getirdi.

Coffey, sorunu direkt çözmek için harekete geçmeye kararlı olduğunu belirterek şu sözleri kullandı:

“Son yıllarda zati kıymetli adımlar attık lakin yapacak daha çok şeyin olduğunu biliyoruz ve halkın davetlerine bir kere daha kulak verdik. Bu yeni yasağın milyarlarca plastik modülün çevreyi kirletmesini durdurmak ve gelecek jenerasyonlar için doğal etrafın korunmasına yardımcı olmak için büyük bir tesiri olacak.”

“Çok geç kalınmış bir hareket ve hala okyanusta bir damla”

Çevreci örgüt Greenpeace’in İngiltere’deki siyasi kampanyalarının sorumlusu Megan Randles de bahse ait açıklamasına, “Çöpe atılan milyarlarca kesimin kaldırılması asla makus bir şey olmasa da bu çok geç kalınmış bir hareket ve plastik dalgasını durdurmak için yapılması gerekenlerle karşılaştırıldığında hala okyanusta bir damla.” değerlendirmesinde bulundu.

Randles, plastik kullanımının azaltılması konusunda hükümete daha manalı stratejik adımlar atması davetinde bulundu.

Benzer yasaklar İskoçya’da esasen uygulanırken İngiltere’de tek kullanımlık plastik pipetler, karıştırıcılar ve plastik saplı pamuklu çubuklar 2020’de yasaklanmıştı.

İskoçya, Haziran 2022’de tek kullanımlık plastik eser kullanan işletmelere yasaklar getirilmiş, Galler’de ise Aralık 2022’de emsal bir yasa onaylanmıştı.

İngiltere’de bilgiler, her yıl yaklaşık 1,1 milyar tek kullanımlık plastik tabak ve 4,25 milyar çatal bıçak grubu kullandığını, bunların yalnızca yüzde 10’unun kullanıldıktan sonra geri dönüştürüldüğünü ortaya koyuyor.

Başa dön tuşu