Yatırım Devi, Bu Altcoin’den Yüzbinlercesini Sattı!

Devam eden kripto kışı, girişim sermayesi firması Tiger Global’i yatırımlar için emanet edilen yüzbinlerce altcoin’i satmasına neden oldu.

Tiger Global bu altcoin’i elden çıkarttı

2022 başlarından bu yana süren kripto kışı, yatırım devi Tiger Global’i kripto alanıyla olan ilişkisini yeniden gözden geçirmeye sevk etti. Tiger, 2023’ün başından bu yana, yatırımını telafi etmek ve nakit tasarrufu yapmak amacıyla yüzbinlerce altcoin sattı. En yüksek profilli yatırımı olan Braintrust (BTRST), girişim sermayesi şirketine milyonlarca dolara mal oldu.

Fortune’un haberine göre, Blockchain destekli bir işe alım platformu olan Braintrust, Tiger Global’in daha önce 2021’de özel teknoloji firmalarına yaptığı yatırımlardan biriydi. Yatırım karşılığında girişim sermayesi şirketi, kripto başlangıcında hisse almak yerine milyonlarca Braintrust (BTRST) aldı.

BTRST token, Brainstrust’un para birimi olarak hizmet eder. Ayrıca, platform kullanıcılarını ödülleri kripto para birimidir. Token’leri Tiger’a vermenin yanı sıra Braintrust, VC devine de önemli bir meblağ sattı. Satış, Tiger’ın tokenleri satmasını ve fiyatını düşürmesini önlemek için çok yıllı bir kilitleme anlaşmasını içeriyordu.

Braintrust (BTRST) yatırımı başlangıçta meyve verdi

Tiger Global 2021’in boğa koşusu sırasında Braintrust üzerine yaptığı bahis başlangıçta meyvesini verdi. Kripto para piyasası bu dönemde Bitcoin’i 70.000 dolara taşıyan boğa piyasasındaydı. Özellikle VC yatırımcıları piyasaya yoğun ilgi gösteriyordu.

Bununla birlikte, 2022’de Terraform ve FTX gibi kripto devlerinin çöküşü, piyasa çapında bir satışı tetikledi. Bu da fiyatların düşmesine ve devam eden kripto kışına yol açtı. Kripto piyasası kapitalizasyonu %70 oranında düştü. Altcoinhaberi.com olarak aktardığımız üzere, kurucuları yargılama süreci hala devam ediyor.

Düşüş, Tiger Global’i yüzbinlerce BTRST satması için kurumsal yatırım firması FalconX’i işe almaya sevk etti. Fortune tarafından incelenen on-chain verilere göre, Tiger Global ile ilişkili cüzdanlar, sınırlı ortaklarını sakinleştirmek amacıyla Ocak 2023’ten bu yana token satışı yapıyor.

Satışlar, bu yıl değerinin %20’den fazlasını kaybeden BTRST’nin fiyatına zarar verdi. Braintrust kurucu ortağı Adam Jackson, firmasının kripto tabanlı stratejisine güvendiğini belirtti. Jackson, BTRST’nin fiyatındaki düşüşün platformunun faydası üzerinde hiçbir etkisi olmadığını savundu.

Braintrust (BTRST) nedir?

Messari metnine göre Braintrust, çalışanları dünyanın önde gelen şirketleri ile birleştiren merkezi olmayan yetenek ağıdır. Ethereum üzerinde faaliyet gösteren Braintrust, ağı kullanan bilgi işçileri tarafından yönetilir. Bu sayede ağ, kullanıcıların çıkarlarına ve ihtiyaçlarına hizmet ederken merkezi bir şirketin yerine geçer.

Braintrust projesi Freelance Labs şirketinden Adam Jackson, Luna-Ostaseski ve Brian Flynn tarafından 2018 yılında kuruldu. Ekim 2020’de Braintrust, yeni yatırımcılar 25 milyon dolara fon topladı. Destekçileri arasında Pierre Omidyar, Shervin Pishevar, Pantera, Multicoin ve Variant yer aldı. Finansman turu ACME ve Blockchange liderliğinde geçekleşti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu