TÜRSAB/Bağlıkaya: Turizmde rekorlar artarak devam edecek

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İdare Heyeti Lideri Firuz Bağlıkaya, itimat ve huzur ortamı devam ettiği sürece turizmde rekorların artarak süreceğini bildirdi.

Bağlıkaya, Bodrum Milletlerarası Turgutreis Kültür Sanat Turizm Şenliği kapsamında, Turgutreis İyi Sabancı Anadolu Lisesi’nde düzenlenen turizm panelinde yaptığı konuşmada, turizmin, cari açığın yüzde 50’sini kapatan bir kesim olduğunu söyledi.

Bütün aksiliklere karşın çabucak geri dönen dalın turizm olduğunu söz eden Bağlıkaya, “2016’da neler yaşadığımızı biliyorsunuz, 2017 müthiş bir dönemdi. 2018’de rekor kırıldı. Turizm ülke için son derece dinamik bir kesim, kıymetli bir kazanım oldu. Getirdiği Dövizle ve dışarıya bağımlılığı az olan öbür bir bölüm yok. İhracatçılarımızla da övünüyoruz ve gurur duyuyoruz fakat sonuçta her ihraç edilen mal karşısında yüzde 75-80 ithal ediliyor. Turizm o denli bir şey değil.” sözünü kullandı.

Türkiye’de birinci kitle turizminin 1990’lı yıllarda başladığına dikkati çeken Bağlıkaya, şöyle konuştu:

“1990’da Türkiye’ye gelen turist sayısı 5 milyon. 2000 yılında yani 10 yıl sonra 10 milyon, 2005’te ise 20 milyon. Yani 5 yılda ikiye katlıyor. Dünyada kişi başı ortalama bin dolar gelir elde eden ülke sayısı iki ya da üç. Bunlar da kitle turizmi yapan, deniz turizmi yapan ülkeler değil, kent turizmi yapan ülkeler, kültür turizmi yapan ülkeler. Kim onlar? Amerika. Neden? New York’u var, Los Angeles’i var, Las Vegas’ı var. Bilmediğimiz bir kenti var mı? Yok. Fransa. Ne var? Paris’i var. İtalya, Roma’sı var, Milano’su var. Gidiyorsunuz 4 yıldızlı otelde 700 avro verip kalıyorsunuz. Bizim kendi pozisyonumuzu düzgün belirlememiz lazım. Biz kitle turizmi yapan bir ülkeyiz. Kiminle mukayese edilebiliriz? İspanya ve Yunanistan ile. Onlara baktığımız vakit da ortamızda kişi başı bir gelir farkı falan yok.”

“Rekorlar artarak devam edecek”

Türkiye’nin çok güç süreçlerden geçtiğini ve bunun altından çok rahat bir formda kalktığını aktaran Bağlıkaya, şöyle devam etti:

“Son 20 yıla baktığınız vakit Türkiye’nin başına gelenleri şöyle bir sıralasak herhalde üç sayfa liste olur. Bizim rakibimiz olan ülkelerin başına hiç bu türlü bir şey gelmiyor. O ülkelerin hiçbirinde ihtilal olmadı, bu tıp kalkışmalar, hainlikler olmadı. O ülkelerin hiçbirisinin etrafında bu kadar savaş, kan, terör olmadı. Buna karşın bölümün geldiği yere bakarsak inanılmaz bir muvaffakiyet hikayesi var. Kamusuyla, özel dalıyla, STK’leriyle. Geldiğimiz yeri küçümsememiz lazım. Türkiye’nin dünyada bu kadar dinamik hizmet kesimi manasında bakıldığında birinci 5’e girdiği hangi dal var, ben bilmiyorum. Çok uygun bir yerdeyiz. Önümüze bir mahzur çıkmadığı takdirde, itimat ve huzur ortamı devam ettiği sürece, rekorlar artarak devam edecek. Gelen turist sayısı da her geçen gün artacak.”

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise ilçeye yabancı turist girişinde yüzde 20’ye yakın bir artış olduğunu belirtti.

Yılmaz, “İnşallah bu sene 2014 yılındaki daima hasretle hatırladığımız o hoş günlere geri döneceğimizi bekliyoruz. Umudumuzu hiç kaybetmeyeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras da Bodrum’un daha çok rezidans turizmine dönüştüğünü söyledi.

Yerli turistlerin 3-4 ay kalıp döndüğünü söz eden Aras, “Turizm tesisleri bu işten çok fazla para kazanamıyor zira çok konut oluştu. Bodrum daha evvelce turizm kentiyken, daha sonra yalnızca yazlık olarak nitelendirilen siteler varken, artık o sitelerde yaz kış yaşayan birçok insan oluştu. Bu da tıpkı vakitte hormonlu bir büyüme önümüzde getirdi.” diye konuştu.

Başa dön tuşu