“Türkiye Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmaya devam edecektir”

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, “Doğu Akdeniz’de kendisinin kıta sahanlığı haklarını koruduğu üzere, Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs Türklerini hidrokarbon kaynakları konusunda gelir paylaşımı dahil karar alma düzeneklerine dahil etmediği ve haklarını garanti altına almadığı sürece adanın etrafında Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını da savunmaya devam edeceğini” bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’ye ilişkin Fatih gemisinin mayıs ayı başında Kıbrıs adasının batısında Türkiye’nin, Türkiye Petrollerine 2009 ve 2012 yıllarında verdiği ruhsat alanları içinde ve Türkiye’nin Birleşmiş Milletlere (BM) deklare ettiği kıta sahanlığı dahilinde sondaj faaliyetlerine başladığı hatırlatıldı.

Yavuz sondaj gemisinin de Karpaz Yarımadası’nın güneyine intikal ettiği belirtilen açıklamada, Yavuzgemisinin KKTC’nin 2011 yılında Türkiye Petrollerine verdiği ruhsat alanları içinde Kıbrıs Türkleri ismine sondaj faaliyetlerinde bulunacağı kaydedildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın verdiği bir mülakata atıf yapılan açıklamada, “Ülkemizin Doğu Akdeniz’de memleketler arası hukuka uygun olarak yürüttüğü faaliyetleriyle ilgili sözlerini yadırgıyoruz.” tabiri kullanıldı.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

“‘Avrupa’nın şımarık çocuğu’ unvanı esasen Yunanistan’a aittir. Avrupa’nın haylaz çocuğu ise milletlerarası hukuka ters bir biçimde Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ve Yunanistan ile yıllardır Doğu Akdeniz’i istikrarsızlığa sürükleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’dir. Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin milletlerarası hukuka karşıt bir formda kelamda adanın tamamını temsil ederek Avrupa Birliği üyesi olması, kendilerine Kıbrıs Türklerinin yasal hak ve çıkarlarını gasbetme hakkını vermez.

Bu anlayışla Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve AB yetkilileri tarafından yapılan ve ülkemizin bu faaliyetlerini yasa dışı olarak niteleyen açıklamaları da reddediyoruz. Bu açıklamalarda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak kurucusu olan lakin hakları 1963 yılından itibaren gasbedilen Kıbrıs Türklerinden hiç bahsedilmemesi ve adada güya Kıbrıs Türkleri yokmuş üzere davranılması ibret verici bir durumdur.”

AB’nin de Rum-Yunan ikilisinin adanın eşit sahiplerinden Kıbrıs Türklerinin hakları üzerinden oynadığı oyuna ortak olarak bu hukuksuzluğun bir aktörü haline geldiği vurgulanan açıklamada, AB’nin, Kıbrıs sorununun tahliline yönelik müzakere süreçlerinde tarafsız bir orta bulucu rolünü üstlenemeyeceğinin açıkça ortaya çıktığı bildirildi.

Açıklamada, “Türkiye, Doğu Akdeniz’de kendisinin kıta sahanlığı haklarını koruduğu üzere, Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs Türklerini hidrokarbon kaynakları konusunda gelir paylaşımı dahil karar alma düzeneklerine dahil etmediği ve haklarını garanti altına almadığı sürece adanın etrafında Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını da savunmaya devam edecektir. Bu çerçevede Yavuz sondaj gemimizin faaliyetlerinin yasal ve yasal desteğini teşkil eden ruhsatları veren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamları tarafından yapılan açıklamaları da büsbütün destekliyoruz.” sözüne yer verildi.

 

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu