Türk dijital banka yurt dışına açılıyor

QNB Finansbank Enpara.com Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Türkmen, dijital banka olarak maksatlarının yurtdışında faaliyet göstermek olduğunu söyledi. Bloomber HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına katılan Türkmen, Enpara.com’un QNB Finansbank ve hasebiyle QNB çatısı altında faaliyet gösterdiğini söyledi. QNB’nin globaldeki gücüyle, QNB Finansbank’ın Enpara.com’da elde ettiği tecrübeleri birleştirdikleri vakit “Neden sanki bunu yurtdışında farklı ülkelerde yapmıyoruz” diye sorduklarını vurgulayan Türkmen, yakın geçmişte Avrupa’da bir ülkede faaliyet için fizibiliteyi tamamladıklarını, şu anda bu yatırımı kıymetlendirme etabında olduklarını belirtti. Türkmen, çok yakında da Kuzey Afrika bölgesinde bir ülke için fizibilite çalışmalarına başlayacakların vurguladı. Yurtdışında faaliyet göstermeye çok açık olduklarını vurgulayan Türkmen, “İnsan gücümüze, teknolojimize ve altyapımıza güveniyoruz. Farklı fırsatlar olursa bunu pahalandırmak istiyoruz” diye konuştu.  

 

 ‘UZAKTAN MÜŞTERİ KAZANIMI BANKACILIĞI DEĞİŞTİRECEK’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun şu an taslak evresinde olan yeni bildirisinin bankacılığın çehresini değiştirecek nitelikte olduğunu belirten Türkmen, tebliğ taslağının en değerli unsurlarından birinin bankaların uzaktan müşteri kazanımı ile ilgili kısım olduğunu söyledi. Dijital bankaları da en çok bu unsurun ilgilendirdiğini kaydeden Türkmen, BDDK ve bankaların temsilcilerinin geçen cumartesi günü bu bildirimi konuşmak için Abant’ta tam gün süren toplantı yaptıkları bilgisini verdi. Hem BDDK hem öteki düzenleyicilerin dijitalleşme konusunda son derece destekleyici hatta öncü rol üstlendiğini kaydeden Türkmen, bunun Türk bankaları için kıymetli bir baht olduğunu söz etti. Burada dijitalleşmeyi hızlandıracak en kıymetli hususun uzaktan müşteri kazanımı olduğunun altını çizen Türkmen şöyle devam etti: “Bu Türkiye’de eksik olan bir ayaktı. Dünyada örnekleri var. Biz bu hususun bankacılığı değiştireceğini öngörüyoruz. 

Bugün siz bir bankada hesap açmak için ya şubeye gitmek zorundasınız ya da o bankanın size bir temsilci ya da kurye göndermesi lazım. Yeni düzenlemede artık bu süreç görüntü konferans yoluyla gerçekleşebilecek. Islak imza ile yapılan mukaveleler artık dijital olarak yapılabilecek. Bu tüketiciler açısından epeyce yararlı olacak zira, tüketici nerede bir yarar görüyorsa oturduğu yerden o bankanın müşterisi olarak bundan faydalanmaya başlayacak. Bu da doğal olarak rekabeti artıracak. Artan rekabet ile birlikte bankacılıkta değişimin de başlayacağını düşüyoruz. Şubeli bankalar da farklı gelişmeler görebiliriz. Bugün caddelerdeki şubeler formasyon değiştiriyor olabilir. Hatta biz şubelerin yer katlardan binaların üst katına gerçek taşındığını görebiliriz. Bu epey dijitalleşmeyi ivmelendiren bir gelişme olabilir.”

‘AÇIK BANKACILIKTA KESİNLİKLE BİR ADIM ATILACAK’

Açık bankacılık ile ilgili gelişmelere de değinen Türkmen, bu hususta regülatör tarafından kesinlikle bir atılım yapılacağını, bunun kararının verildiğini söyledi. Türkmen, fakat bunun ayrıntıları için başka bir düzenleme yapılacağını belirtti. Burada BDDK’nın öncü rol üstlendiğinin altını çizen Türkmen, açık bankacılık ile ilgili Avrupa’da görülen gelişmelerin yakın vakitte Türkiye’de de görüleceğini kaydetti.

‘ENPARA 1.5 MİLYON MÜŞTERİYE ULAŞTI’  

Enpara.com’un 2012 yılında faaliyete başladığını hatırlatan Türkmen, şu anda 1.5 milyon müşteriye ulaştıklarını söyledi. Toplam mevduatın 12 milyar TL’yi aştığını belirten Tipken, bu sayının QNB Finansbank’ın toplam mevduatının yüzde 13’ü manasına geldiği bilgisini verdi. Bugüne kadar 7 milyar TL kredi kullandırdıklarını kaydeden Türkmen, QNB Finansbank çatısı altında kullandırılan 4 muhtaçlık kredisinden 1’ini Enpara.com’un kullandırdığını söyledi. Türkmen, 350 bin kredi kartına ulaştıklarını kelamlarına ekledi.

‘MÜŞTERİLERİMİZİN YÜZDE 90’I 45 YAŞ ALTINDA’

Müşteri profilleri hakkında da bilgi veren Türkmen, bankacılık süreçlerini dijital kanallardan yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirterek,”Müşterilerinin yüzde 90’ı 45 yaş altında. Yüzde 77’si erkek, yüzde 23’ü bayan. Bayan sayısının düşük olması bizi biraz üzüyor. Bayanlarla ilgili yeni projelerimiz olacak. Müşterilerimizin yüzde 57’si ön lisans ve üzeri mezunu. Geçen eğitimli ve işlerini internetten halletmeye çalışan bir kitleden bahsediyoruz” diye konuştu.  Bireysel müşterilerin yanında iki buçuk yıldır KOBİ’lere de hizmet verdiklerini belirten Türkmen, ferdi taraftaki dijital dönüşümün KOBİ tarafına da sıçrayacağını öngördüklerini ve orta ve uzun vadede KOBİ tarafında eser yelpazesini genişletmek istediklerini söyledi. Türkmen, çok yakında KOBİ’lere avantajlı bir POS eseri çıkaracakları bilgisin verdi.

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu