BofA: ABD hisseleri ralliden önce yüzde 10 düşebilir

Bank of America stratejistlerine nazaran ABD pay senetleri piyasası, ekonomik şartların istikrara kavuştuğu yılın ikinci yarısında en son olarak toparlanmadan evvel yeni bir düşüşe hazırlanıyor.

Michael Hartnett liderliğindeki stratejistler geçtikleri bir bilgi notunda, yatırımcıların S&P 500’ün %17 artarak 4 bin 200 düzeyine çıkmadan evvel yaklaşık yüzde 10 düşerek 3 bin 600 puana düşeceğini öngördü.

“Ekonomik ve yarar resesyon devirlerinde ticaret sabır gerektirir” diyen uzmanlar ‘acı veren işlemlerin’ Fed’in faiz öngörülerinde, tahvil getirilerinde ve kredi marjlarında ne çok sıcak ne de çok soğuk olmayan istikrarlı bir ekonomiyi tanımlayan “Goldilocks zirvesi” işaretleri verene kadar süreceğini belirtti.

Küresel pay senetleri, Çin’in tekrar açılması, enflasyonun soğuması ve merkez bankalarının sıkılaştırmaya yönelik daha az agresif bir yaklaşım benimseyeceği beklentileriyle artan optimistlikle bu yılın başında yükselmişti.

Stratejistler Avrupa ve Asya paylarını ABD’ye tercih ediyor

Yine de stratejistler, yüksek faizleri göz önünde bulundurarak ABD emsallerine kıyasla Avrupa ve Asya paylarını giderek daha fazla tercih ediyorlar. Hartnett, Avrupa pay senetlerinin ABD karşısında gösterdiği performansın geçen hafta “bir çağın başlangıcı” olduğunu söylerken, Goldman Sachs Group emsalleri Çin pay senedi rallisinin devam edecek daha fazla alanı olduğunu söyledi.

Citigroup Inc.’in EPFR Küresel bilgilerine atıfta bulunan başka bir notuna nazaran, global pay senedi fonlarına 11 Ocak’a kadar olan haftada 7,2 milyar dolarlık giriş gerçekleşti.

Barclays stratejistlerinden Emmanuel Cau, Cuma günü geçtiği bir notta “Piyasaların enflasyon konusunda bardağın yarısını dolu görmek ve şahin telaffuzunu reddetmek için düzgün nedenleri olabilir. Fiyat baskılarının ölçülü olduğuna dair daha fazla işaret artık yalnızca imalatta değil hizmetlerde de görülüyor ve iş piyasasında da kimi çatlaklar gözleniyor” tabirlerini kullandı.

En son ABD sayıları enflasyonun Aralık ayında yavaşlamaya devam ettiği ve fiyat baskılarının tepe yaptığı görüşünü güçlendirirken Fed’i faiz oranı artışlarının suratını yine yavaşlatma yoluna soktu.

David Kostin liderliğindeki Goldman Sachs stratejistleri, Perşembe günü geç saatlerde geçtikleri bir bilgi notunda, piyasa yumuşak bir inişi fiyatlasa da “S&P 500 yarar revizyonları sert bir inişe işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundular. Grubun beklediği üzere resesyon olmaması durumunda ise S&P 500’de pay başına kar artışının bu yıl yatay seyredeceğini söylediler.

Başa dön tuşu