Türk Bitcoin Borsasına Soruşturma: Hapis İstendi! – Altcoinhaberi.com

Yerel bir Bitcoin ve altcoin borsası olan Bitrota’ya yönelik soruşturma tamamlandı. Soruşturmaya göre 1’i tutuklu haldeki 10 şüpheli hakkında dolandırıcılık iddiaları vardı. İşte detaylar… Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin ve altcoin borsasına soruşturma

Kripto para borsası Bitrota, geçtiğimiz süreçte bir soruşturmanın konusu oldu. Soruşturmaya göre 1’i tutuklu 10 şüpheli, Bitrota üzerinden yatırımcıların dolandırıyordu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Bitcoin ve kripto para platformlarının çalışma prensipleri gibi maddelere yer verildi. Özellikle, 100 sayfalık iddianamede Bitcoin, Bitcoin cüzdanı ve BTC’nin yasal statüsü yer edindi. Ayrıca kripto para borsalarının arasındaki farklar ve bu borsaların çalışma sürecinden bahsedildi.

Bu 4 Kripto Para Şirketi İçin Son Dakika: İflas da Var!

Bitrota’nın arkasındaki Endless Yazılım Teknoloji Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kurucularından Kenan Altun, şu anda tutuklu durumda. Diğer yandan bir diğer kurucu olan Hasan Özkan, yurt dışında bulunuyor. Bitrota operasyonlarına yönelik dolandırıcılık iddia ve ihbarlarının bulunduğu iddianameye göre Cimer başvuruları, MASAK raporu gibi belgelerle soruşturma başladı. Suçlamalar ise aşağıdaki şekilde:

  • Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık,
  • Şirket yöneticisinin şirketin faaliyeti kapsamında dolandırıcılık,
  • Mal varlığı değerlerinin aklanması.

Şüpheli Telegram mesajları

Endless Yazılım Teknoloji’nin 16 Temmuz 2018 yılında Kayseri’de, yüzde 75’i Hasan Özkan ve yüzde 25’i Kenan Altun’a ait olacak şekilde kurulduğu açıklandı. İddianameye göre şirketin sermayesi, iki buçuk yıla yakın bir süreçte 1 milyon liraya çıktı. Ardından, 17 Ağustos 2021’de şirketin tüm hisseleri Kenan Altun’a geçti. Bu sırada Özkan, 9 Haziran 2020’de Endless Yazılım Teknoloji Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin adresini göstererek 200 bin lira sermayeyle Bitrota Teknoloji Sanal ve Ticaret AŞ’yi kurdu.

İşte Şimdi Alınacak En İyi ERC-20 Coinleri!

Şüpheliler, yatırımcılara Telegram üzerinden “Değerli kullanıcılarımız hep birlikte özlenen Bitrota Exchange sistemine yeniden dönüş için gayretli bir çalışma içerisindeyiz. Unutulmamalıdır ki öncelikle Bitrota Exchange, Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınan bir exchange markasıdır,” ifadelerinin yer aldığı bir mesaj yolladı. Telegram mesajlarında ise Bitrota, TLNT Coin, Cent Coin gibi altcoin’lerin reklamı yapıldı, bunların stake sistemi ile kilitlenip aylık ve günlük kazançlar elde edileceği öne sürüldü.

İddianameye göre coin’lerin yüksek seviyelere çıkmasıyla satış yapmak isteyen kullanıcılar satış yapamadı. İddianameye göre  şirket kurucuları piramit satış sistemiyle 532 mağduru 53.9 milyon lira kadar zarara uğrattı. Sonuç olarak, şirketin ortakları Altun ile Özkan’ın da aralarında bulunduğu 10 şüpheli için toplamda 3.724 yıldan 10.640 yıla kadar hapis cezası istendi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu