Trump’ın 4 kadın kongre üyesine yönelik açıklamaları”ırkçı” olarak nitelendirildi

ABD Lideri Donald Trump’ın 4 bayan Kongre üyesini gaye alan, “ırkçı” olarak nitelendirilen Twitter paylaşımları, ABD’de gündem oldu.

Başkan Trump, dün resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Müslüman bayan Kongre üyeleri Ilhan Omar ve Rashida Tlaib’in yanı sıra Alexandria Ocasio-Cortez ve Ayanna Pressley’i “progresif demokrat Kongre üyeleri” olarak nitelendirdi ve göçmen kökenli olduklarını argüman ettiği bayan üyelerin ülkeleri için de “dünyadaki tam bir felaket, en berbat, en yozlaşmış ve en saçma ülkeler” tabirini kullandı.

Bu şahısların ABD’nin nasıl yönetilmesi gerektiğini söylemesini değişik bulduğunu kaydeden Trump, “Neden bu bayanlar ülkelerine gidip, geldikleri bozuk ve hatayla kuşatılmış ülkeleri düzeltmiyor? Sonra geri gelin ve nasıl olduğunu bize gösterin. Bu yerlerin sizin yardımınıza muhtaçlığı var ve gereğince süratli ayrılamazsınız. Eminim (Temsilciler Meclisi Başkanı) Nancy Pelosi, fiyatsız seyahat ayarlamaktan memnunluk duyar.” paylaşımında bulundu.

ABD Lideri Donald Trump’ın gaye aldığı 4 Demokrat bayan vekil, ortak bir açıklama yaparak, Trump’ın anayasayı açıkça ihlal ettiğini savundu.

ABD Temsilciler Meclisinin Müslüman Demokrat bayan üyeleri Ilhan Omar ve Rashida Tlaib’in yanı sıra öbür iki bayan üye Alexandria Ocassia Cortez ve Ayanna Pressley, ortak bir basın açıklamasıyla Trump’a cevap verdi.

ABD Lideri’nin “ırkçı” olarak nitelendirilen tenkidine maruz kalan bayan vekiller, Trump’ın Amerikan Anayasası’nı açıkça ihlal ettiğini ve azledilmesi gerektiğini belirtti.

Trump’ın “geldikleri ülkelere geri dönsünler” biçimindeki sözünün kabul edilemez olduğunu vurgulayan Omar, “Trump açıkça beyaz ırkçıların ajandasını savunuyor ve bunlar açıkça ırkçı akınlardır. Bu türlü bir lider azledilmelidir.” tabirini kullandı.

Trump’ın bu çeşit açıklamalarla ABD’nin asıl meselelerinden dikkatleri öteki istikametlere çektiğini savunan Pressley ise bu “kışkırtmaları” kabul etmeyeceklerini vurguladı.

– Pelosi’den, Trump’a mektup

Öte yandan, Temsilciler Meclisinin Demokrat Lideri Nancy Pelosi, Trump’a gönderdiği bir mektupla Başkan’ın kullandığı lisanın katiyen kabul edilemeyeceğine işaret etti.

Pelosi, “Temsilciler Meclisi Başkan’ın göçmenlerle ilgili bu biçimde bir lisan kullanmasına müsaade vermeyecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Tump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Demokrat Kongre üyeleri Omar, Tlaib, Ocasio-Cortez ve Pressley’i “progresif demokrat Kongre üyeleri” olarak nitelendirmiş ve göçmen kökenli olduklarını tez ettiği bayan üyelerin ülkeleri için “dünyadaki tam bir felaket, en makus, en yozlaşmış ve en saçma ülkeler.” sözünü kullanmıştı.

Trump’ın argüman ettiğinin bilakis Omar hariç başka 3 vekilin ABD doğumlu olduğu biliniyor.

– Demokratlardan tepki

Trump’ın kelam konusu açıklaması üzerine Demokrat bayan Kongre üyeleri, bu tweetleri “ırkçı” olarak yorumladı.

Ocasio-Cortez, Twitter paylaşımında, Trump’ın açıklamalarında beyaz ırkçıların lisanını kullandığını belirterek, “Trump, Cumhuriyetçi Partiyi açıkça ırkçılığa sürüklemekten rahatsızlık duymuyor. Bu, tüm Amerikalılar için kaygı verici olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Omar da paylaşımında, “Sayın Lider, Kongre üyeleri olarak kelam verdiğimiz tek ülke ABD. Bu nedenle de bu ülkeyi gördüğümüz en makûs, en yoldan çıkmış, en saçma liderden korumak için uğraş ediyoruz.” görüşünü paylaştı.

Tlaib de “Hayır Trump, bizim ülkemizdeki yolsuzlukla gayret ediyorum.” tabirini kullanarak, Trump’a “Yakında Beyaz Saray’dan ayrılacaksın.” iletisini gönderdi.

Trump’ın tweetini “ırkçı” olarak yorumlayan Peresliy de “Biz hiçbir yere gitmiyoruz. Yalnızca Washington’a dönüp senin her gün marjinalleştirdiğin ve aşağıladığın (göçmen) aileler için gayret vereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– Trump, Cumhuriyetçileri de kızdırdı

Söz konusu açıklamaya başka Demokratların yanı sıra kimi Cumhuriyetçi Kongre üyelerinden de reaksiyon geldi.

Maine Cumhuriyetçi Senatörü Susan Collins, Demokratların birçok görüşü ve duruşuna katılmadığını belirterek, “Ancak yeniden de Başkan Trump’ın kimi Kongre üyelerinin ülkelerine geri dönmeleri gerektiğine dair tweeti hududu aşıyor, bu kelamları geri almalı.” görüşünü paylaştı.

Güney Carolina Senatörü Tim Scott da Trump’ın tweetlerinde ırkçı lisan kullandığını kaydetti.

– Temsilciler Meclisine karar tasarısı

Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi de yaptığı yazılı açıklamada, Trump’ın “yabancı düşmanlığı içeren tweetlerini” kınayan karar tasarısı sunacaklarını belirterek, Cumhuriyetçi üyelerden dayanak istedi.

Pelosi, açıklamasında “Yeni Amerikalılara kapımızı kapatırsak dünya liderliğimiz kısa müddette kaybolur.” ihtarında bulundu.

Söz konusu karar tasarısının ne vakit oylanacağı ise şimdi bilinmiyor.

– Trump, geri adım atmadı

Bu arada Trump, bu sabah Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, tüm yansılara karşın dünkü tweetlerini savundu.

Birçok insanın kelam konusu tweetleri konusunda kendisiyle hemfikir olduğunu öne süren Trump, “Tüm söylediğim şey, şayet istiyorlarsa bu ülkeyi terk edebilecekleriydi.” dedi.

Söz konusu 4 bayan Kongre üyesinin daima şikayet ettiğini savunan Trump, “Bu beşerler bizim ülkemizden nefret ediyor.” tezinde bulundu.

Twitter hesabından da açıklamalarda bulunan Trump, bayan vekillerin ABD’den, İsrail’den ve kendisinden özür dilemesi gerektiğini savunarak, “Ocasio-Cortez ve bu takımın (diğer 3 vekil) bir küme komünist olduğunu biliyoruz, bunlar İsrail’den, bizim ülkemizden nefret ediyor. Bunlar, bizim hudut koruma ünitelerimizi toplama kampı müdafaaları olarak tanımlıyor, bunlar antisemitik, bunlar Amerikan aykırısı.” sözlerini kulandı.

Söz konusu vekillerin gündemlerini de eleştiren Trump, bu şahısların Demokrat Partiyi günün birinde yok edeceğini öne sürdü.

 

AA

Başa dön tuşu