Trump: Mars’a bayrak dikeceğiz

Washington’daki merasimlerin gündüz kısmında, klâsik olarak düzenlenen Bağımsızlık Günü kutlamaları yapıldı. Akşam saatlerinde “Amerika’ya Selam” temasıyla düzenlenen 4 Temmuz kutlamalarına Başkan Trump da katıldı.

Öğle saatlerinde gerçekleştirilen klâsik kutlamalarda polis, asker, şerif ve kovboyların da iştirakiyle geçit merasimi düzenlendi. Anayasa Bulvarı’nın iki tarafında toplanan binlerce kişi, geçit merasimini ellerinde bayraklarla izledi.

Akşamüstü yapılan ve evvelki yıllardan farklı olarak tankların ve savaş uçaklarının da yer aldığı özel kutlamada ise Trump, 70 yılın akabinde Lincoln Anıtı önünde Amerikalılara seslenen birinci lider olarak kayıtlara geçti.

KURŞUN GEÇİRMEZ CAMIN GERİSİNDE…

ABD Başkanı Donald Trump, konuşmasını kurşun geçirmez camın akabinde yaptı. Trump’ın konuşma yaptığı kürsünün önünde olan şahıslara ise parayla bilet satıldığı ortaya çıktı.

Kurşun geçirmez cam, toplumsal medya kullanıcıları tarafından reaksiyon çekti. Martin Luther King’in yapmış olduğu konuşma hatırlatılarak, “King ‘Bir hayal konuşması yaptım’ derken kurşun geçirmez cam yoktu. Korkaksın Trump” tabirleri kullanılırken, kameralara yansıyan yağmur nedeniyle de kalitesiz imaj oluştu.

MARS’A BAYRAK DİKME SÖZÜ

Trump burada yaptığı konuşmada, “ABD tek sayfalık bir kağıda atılan 56 imzayla, insanlık tarihinin en büyük politik seyahatine başladı” tabirini kullandı.

Amerikalılara ‘davalarına sadık kalma’ daveti yaparken, konuşmasında yeni siyasete yer vermedi. Tarihimizi, halkımızı, bayrağımızı koruyan kahramanlarımızı koruyoruz” dedi. ABD’nin hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu söyleyen Trump, “Şu an en güçlü halinde. Amerikalılar için hiçbir şey imkansız değil” tabirlerini kullandı.

2020 seçimlerine vurgu yaparak, 2020 yılı ve sonrası amaçlarına ait ise, “Günün birinde Mars’a Amerikan bayrağını dikeceğiz” dedi.

TANK VE UÇAKLAR DİKKAT ÇEKTİ

Yoğun yağmura karşın toplanan on binlerce Amerikalı, coşku içinde kutlamalara eşlik ederken, kutlamalara Trump tarafından dahil edilen Amerikan ordusuna ilişkin tank ve uçaklar ilgi çekti.

70 ton yükündeki Abrams tankları ve üretimine 1940’larda son verilen Sherman tankları, Lincoln Anıtı’nın gerisindeki yolda konuşlandırıldı.

Konuşmasında ABD tarihinden örneklerle Amerikan halkının dünya tarihinde büyük ve kıymetli bir millet olduğunu anlatan Trump, bilhassa Amerikan milliyetçiliğinin değerine vurgu yaptı. Amerikan ordusuna da birçok kere atıf yapan Trump, ordu mensuplarının gösterdiği fedakarlığın ehemmiyetine işaret etti.

haberturk.com

https://www.haberturk.com/trump-mars-a-bayrak-dikecegiz-2501884

Başa dön tuşu