Petrol Ocak’tan bu yana en büyük aylık kazancına yöneldi

ABD ile İran ortasındaki gerginlik ve ABD’de ham petrol stoklarındaki düşüş, petrol fiyatlarını Ocak ayından bu yana en büyük aylık karını gerçekleştirmeye yöneltti, lakin önümüzdeki birkaç günde yapılacak iki kıymetli toplantı rallinin devam edip etmeyeceğini belirleyecek.

Vadeli petrol kontratları New York’ta düştü ve böylece Haziran ayındaki kar yüzde 11’e indi. Yatırımcılar, ABD ve Çin başkanlarının ticaret savaşını sonlandırma konusunda ilerleme sağlamak için Cumartesi günü Osaka’da yapacakları toplantıya odaklandı. Akabinde OPEC ve ortakları, yılın kalan kısmında üretim düzeylerini belirlemek için Pazartesi ve Salı günü Viyana’da bir ortaya gelecek.

Ticaret savaşında ötürü global ekonomik görünüme ait artan telaşlar Nisan ayı sonlarında petroldeki ralliyi durdurmuş ve Orta Doğu’da petrol tankerlerine düzenlenen atakların fiyatları yükseltmesine kadar yüzde 20’nin üzerinde bir düşüş getirmişti. ABD Lideri Donald Trump bu hafta yaptığı açıklamada Çin mallarına daha fazla tarife uygulayacağı tehdidinde bulunurken, müzakerelerin tekrar başlaması ile birlikte başka bir ateşkes için muahede sağlanabileceğine dair umutlar var. Öte yandan, analistlerin birçok Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) üretim kısıntılarını yılın kalan kısmına uzatmasını bekliyorlar.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, “Piyasa şimdilerde çok temkinli, çünkü çok kıymetli iki olay arka arda gerçekleşecek,” dedi ve “En azından ticaret savaşına bir orta verilirse ve OPEC ve ortakları üretim kısıntılarını uzartırsa, ham petrol fiyatları daha da yükselebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 25 sent düşerek, Singapur saati ile 11:47’de varil başına 59.18 dolara indi. Kontrat bu hafta şimdiye dek yüzde 3.1 ve Haziran ayında yüzde 10.6 yükseldi.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli IC Futures Europe piyasasında, 27 sent ya da yüzde 0.4 düşerek varil başına 66.28 dolara indi ve bu ay yüzde 2.8 kıymet kazandı. Ağustos kontratının vadesi Cuma günü dolacak. Global gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 7.09 dolar primli süreç gördü.

Başa dön tuşu