Trump: İrana yönelik yaptırımlar yakında artırılacak

ABD Lideri Donald Trump, İran’ın uzun müddettir gizlice uranyum zenginleştirmesi yaptığını sav ederek, yakında yaptırımların değerli ölçüde artırılacağını duyurdu.

Başkan Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada İran’a yüklendi.

İran’ın uzun müddettir gizlice uranyum zenginleştirmesi yaptığını öne süren Trump, bu durumun, eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve eski Lider Barack Obama idaresinin yaptığı 150 milyar dolarlık “korkunç” muahedeyi büsbütün ihlal ettiğini belirtti.

Trump, bu mutabakatın kısa müddette geçersiz kaldığını belirterek, “(İran’a yönelik) yaptırımlar yakında artırılacak, değerli ölçüde!” tabirini kullandı.

ABD ve İran ortasında uranyum gerginliği

ABD idaresi, BM Güvenlik Kurulu’nun 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran ortasında 2015’te imzalanan nükleer mutabakattan mayıs 2018’de tek taraflı çekildikten sonra Tahran’a yönelik yaptırımları tekrar uygulamaya başlamıştı.

İran da 8 Mayıs 2019’da muahedenin taraflarına çıkarlarının korunması davetinde bulunmuş aksi takdirde mutabakattaki taahhütlerini sonlandıracağını açıklamıştı. Tahran idaresi, kısa müddet evvel de muahedede belirtilen uranyum zenginleştirme oranını aştığını duyurmuştu.

ABD ile İran ortasındaki tansiyon devam ederken son olarak İran idaresi, nükleer mutabakatta yer alan zenginleştirilmiş uranyum stok ölçüsünü aşacağını ilan etmiş, ABD idaresi ise bu karara sert reaksiyon göstermişti.

 

Başa dön tuşu