Trump: Eğer istersem Çin’e vergileri yükseltebilirim

ABD Lideri Donald Trump, geçtiğimiz ay Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmesinin akabinde vergilerin artırılmamasını taahhüt etmesine karşın, şayet isterse Çin’e uygulanan vergileri artırabileceği kelamlarını yineledi.

Trump, “ İstersek Çin’i endişelendiren tanımları artırmak için çok yolumuz var. Daha tarife uygulayabileceğimiz 325 milyar dolarlık eser var. Çin ile görüşmelerimiz sürüyor, keşke halihazırda yapılan muahedeyi bozmasalardı” dedi.

ABD Lideri Donald Trump ve Çin Devlet Lideri Xi Jinping Haziran ayının sonunda G-20 tepesinde bir görüşme gerçekleştirerek “vergi ateşkesi” konusunda uzlaşmış ve görüşmeleri devam ettirme kararı almışlardı. Trump geri kalan 300 milyar dolarlık esere ek vergi koymamayı taahhüt etmiş, Jinping ise karşılığında ABD’den hacimli tarım eserleri alımı yapılacağını belirtmişti.

Konuya yakın Çinli kaynakların belirttiğine nazaran, Çin’in tarım eserleri alımını artıracağına dair bir mutabakat yapılmadı ve Haziran ayının sonunda gerçekleşen görüşmeden bu yana alım olmadığını belirtti.

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu