AB’den Doğu Akdeniz açıklaması

 Avrupa Birliği (AB) Komitesi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine karşı kısıtlayıcı önlem seçeneklerinin AB Kuruluna iletildiğini açıkladı.

Günlük basın toplantısında konuşan AB Kurulu Sözcüsü Maja Kocijancic, “AB Kurulunun haziranda yaptığı görevlendirme doğrultusunda AB Komitesi ve Dış Münasebetler Servisi olarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine karşı önlemler içeren seçenekleri AB Kuruluna sunduk.” sözünü kullandı.

Kocijancic, Türkiye’ye yönelik muhtemel bir kısıtlayıcı önlem konusunda, “Bu noktadan sonra süreci AB Kurulu ilerletecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

AB, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına ait faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu argüman ederek kimi önlemler alacağını açıklamıştı.

Basına sızan taslak evraka nazaran kısıtlayıcı önlemler ortasında Türkiye’ye sağlanan AB fonlarında kesinti yapılması, Avrupa Yatırım Bankasının Türkiye’deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesi, Türkiye-AB ortasında devam eden havacılık muahedesi müzakerelerinin askıya alınması, iktisat, güç, ulaştırma ve tarım üzere alanlarda bakanlar düzeyinde toplantıların yapılmaması, hidrokarbon arama çalışmalarının devamında ise daha fazla yaptırım uygulanması üzere seçenekler olduğu sav ediliyor.

Söz konusu doküman üzerinde AB üyesi ülke temsilcileri müzakereleri sürdürüyor. En son metnin muhtemel değişikliklerle bir arada 15 Temmuz’da düzenlenecek AB Dışişleri Kurulu toplantısında onaylanması öngörülüyor.

– AB tek taraflı davranıyor

AB’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlere ait yalnızca üyeleri olan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) tezlerini baz alarak hareket etmesi dikkati çekiyor.

AB’nin Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’nin hükümran hak ve çıkarlarını göz gerisi etmesi reaksiyon ile karşılanıyor.

Türkiye, GKRY’nin Doğu Akdeniz’de tek taraflı hareketleri ile bir “oldu bitti” senaryosunu engellemeye çalışıyor.

Bu çerçevede Türkiye, kendi kıta sahanlığı haklarını ve Ada’nın ortak sahibi Kıbrıs Türklerinin haklarını muhafazaya devam edeceğini belirtiyor.

Türkiye, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma, Fatih ve Yavuz sondaj gemileriyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve arama çalışmaları yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dair, “Arzumuz isteğimiz Ege’de ve Akdeniz’de rastgele bir ezayı bundan sonraki süreçte asla yaşamayalım. Şu anda sondaj gemilerimiz arama, tarama çalışmaları ile koordineli olarak kendi yol haritası içinde bu süreci devam ettiriyor. Bu mevzuda sağdan soldan kimi rahatsız edici sesler çıkabilir fakat bu seslerin hiç birisinin bizi bu yolumuzdan alıkoymayacağını daha evvel de esasen açıkladık. Bugün de tıpkı noktadayım, tıpkı şeyleri söylüyorum.” açıklamasında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, “AB de Rum-Yunan ikilisinin, Ada’nın eşit sahiplerinden Kıbrıs Türklerinin hakları üzerinden oynadığı oyuna ortak olarak bu hukuksuzluğun bir aktörü haline gelmiştir. Böylelikle Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs sıkıntısının tahliline yönelik müzakere süreçlerinde tarafsız bir arabulucu rolünü üstlenemeyeceği açıkça ortaya çıkmıştır.” sözünü kullanmıştı.

 

 

AA

Başa dön tuşu