Traderlar Fed’in bu ay faiz indireceğinden emin, sonrası belirsiz

Traderlar Fed’in bu ay sonunda düzenleyeceği siyaset toplantısında faiz indirimine gideceğinden neredeyse emin, fakat ABD merkez bankasının daha sonra ne yapacağı konusunun belgisiz olduğunu düşünüyor.

Traderlar Temmuz ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimini fiyatlıyor, lakin 2019 yılının tamamı için ne kadar gevşeme olacağına ait görüşlerini yavaşça düşürdüler. Traderlar, iki hafta evvel 2019’un tamamında yaklaşık 80 baz puanlık faiz indirimi öngörürken, artık bu beklentilerine 64 baz puana indirdi. Birebir vakitte, opsiyon traderları hala, Fed’in bir seferliğine değil de bir dizi faiz indirimine gideceği tarafındaki bahislerine ekleme yapıyor.

Londra’da Societe Generale SA stratejisti Kit Juckes, “Piyasa kollektif bir halde bu ay faiz indiriminin olacağını düşünüyoruz, Çünkü Fed daha evvel bunun kapısını açmıştı,” dedi ve “Ancak bunun akabinde uzun bi,r faiz indirimi serisinin geleceğini düşünmek için değerli bir ekonomik düşüş olacağını düşünmek gerekir. Bu türlü bir düşüş olacağı açık değil, bilhassa Haziran istihdam verisinden sonra” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de Haziran ayında tarım dışı istihdamın 224,000 ile beklenenden daha fazla artış göstermesi, Fed’in agresif bir tavır takınmasının aciliyetinin azalmasına yol açmış görünüyor. Bu durumda, Fed Lideri Jerome Powell’ın Çarşamba günü başlayacak ve 2 gün sürecek Kongre konuşmaları ve Fed’in bu akşam açıklanacak olan son toplantı tutanakları ile birlikte, bu hafta traderlar için izlenecek para siyaseti yoluna ait rehberliği takip etmek çok daha kıymetli hale geldi.

Hong Kong’da Rabobank Asya finansal piyasalar araştırma müdürü Michael Every, “Eğer Powell, her şeyin bitmediğini ve daha fazlasını yapmaya hazır olduğunu açık bir halde işaret ederse, piyasalar güçlü bir biçimde yükselebilir, lakin gerçek iş dünyası inancı azalabilir” dedi.

5 Temmuz’daki istihdam verisi sondası Euro/Dolar ‘daki opsiyon süreçleri, traderların Fed’in bu ay 50 baz puanlık bir faiz indirimine gidebileceğine ait görüşü bir kenara bıraktığını (ancak 25 baz puanlık indirim kesin gibi) gösteriyor. Lakin fiyatlanan gevşeme ölçüsünün geriye çekilmesine rağmen, bu opsiyon traderları ayrıyeten, şayet Fed yetkilileri faizi 30-31 Temmuz’daki siyaset toplantısından sonra da düşürürse kar edecek olan kontratları da satın alma taraftarı.

Şahin işaretler

New York’ta Standard Chartered Bank Döviz araştırma kürsel lideri Steven Englander, “Şahin duruş, ikinci bir faiz indiriminin sorgulanmasına neden olacak bir işaret verilmesi olacaktır,” dedi ve “Bir seferliğine faiz indirimine ait işaretler, Powell Temmuz’da indirim işaret etse bile, piyasa fiyatlaması için yıkıcı olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Atlanta Fed’in ölçümüne nazaran, ABD’de ekonomik büyüme ikinci çeyrekte yavaşladı ve yıllık yüzde 1.3 civarında olabilir. Faiz indirimini savunanlar, Fed’in para siyasetini gevşetmesi için ek sebepler olarak, zayıf enflasyonu ve ticaret tansiyonlarına ait meçhullüğü işaret ediyor.

New York’ta MUFG Securities’den John Herrmann, Salı günü hazırladığı notta, “Powell temkinli optimist bir ton takınabilir ve bu da güvercinlerde hafif bir hayalkırıklığına neden olabilir,” dedi ve “Ancak iktisadın daha sıkılaşan riskleri, ek faiz indirimlerinin ufukta olduğunu işaret ediyor” biçiminde görüş bildirdi.

ABD’nin 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Çarşamba günü Londra süreçlerinde fazla değişmeyerek yüzde 1.91 düzeyinde kaldı. Bu kağıdın faizi Haziran ayında yüzde 1.69 düzeyine kadar düşmüştü.

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu