Tesla boğası alımlarına devam ediyor

Tesla’nın çektiği zorluklar nedeniyle birçok yatırımcının konumlarından çekilmesine karşın, Cathie Wood Salı günü şirketin pay pahasında yaşanan düşüşü bir alım fırsatı olarak kıymetlendirdi.

Wood’un kurucusu, CEO’su ve CIO’su olduğu yatırım idaresi şirketi ARK Invest’in kendi datalarına nazaran, Salı günü Tesla paylarında yüzde 12’lik bir düşüş görülmesinin akabinde, ARK Invest 176 bin adetten fazla Tesla payı satın aldı. Bloomberg tarafından derlenen ARK datalarına nazaran, Wood’un fonları 3 Ekim’den beri toplamda 938 bin adetten fazla Tesla payı satın almış bulunmakta.

Tesla’nın sağladığı teşviklere karşın, şirketin kestirim edilenden düşük sayıda teslimat gerçekleştirmesi ile Salı günü paylarında yaşanan düşüş, son iki yıldır görülen en büyük günlük düşüş oldu.

Geçtiğimiz yıl Tesla pay kıymeti yaklaşık yüzde 65 düştü

Yükselen faiz oranları, enflasyon nedeniyle elektrikli araç talebinde düşüş yaşanması, artan rekabet, tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar ve Twitter’ı satın alan CEO Elon Musk’ın tenkit konusu olması üzere nedenlerle, geçtiğimiz yıl Tesla pay pahası yaklaşık yüzde 65 düşmüştü.

Teslimat sayılarının üçüncü kere kestirim edilenden aşağıda kalması nedeniyle, analistler Tesla pay fiyatı amaçlarını düşürüyor. Tesla’nın 12 aylık fiyat kestirimlerinin ortalaması, Ekim 2021’den beri en düşük düzeyine geriledi.

Buna karşın analistlerin fikir birliğine vardığı maksat fiyat, şirketin pay bedelinin önümüzdeki 12 ay içinde mevcut fiyatın iki katından daha fazla artacağına işaret ediyor. Ancak, Tesla payları üzere piyasa ortalamasından çok daha fazla büyüyeceği varsayım edilen payların, Fed’in sıkılaştırma siyasetinden ve global resesyon telaşlarından olumsuz etkilendiğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Başa dön tuşu