TESK Başkanı’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a EYT mektubu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’ndan (TESK) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Genel Lider Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde esnaf ve sanatkarların da yer alması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı.

Palandöken mektubunda, bugüne kadar norm birliği sağlanamadığı için EYT’den esnaf ve sanatkarın yararlanamadığını, esnafın 9 bin iş gününde emekli olduğunu aktardı. Palandöken, “SSK’lıların 7 bin 200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor, yeniden tıpkı halde bayanlar yararlanıyor fakat esnaf ve sanatkar olduğu vakit 9 bin günde oluyor. Ortadaki prim gün sayısı kıymetli. Ayrım yapılmadan toplumsal devlet unsurlarına nazaran birebir haktan esnaf da yararlanmalı. Yani emekçiler 5 bin prim günü ile emekli olacakken, esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim günü ile emekli olabilecek. Emeklilik için gereken prim gün sayılarındaki farklılık Anayasa’nın eşitlik unsuruna alışılmamış. EYT düzenlemesi kapsamında bu farklılık ortadan kaldırılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Norm ve standart birliğinin sağlanması için emeklilik kurallarının eşitlenmesi gerektiğini savunan Palandöken, “2000 yılından evvel oda, sicil ve vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur kaydı olamayan esnafa bu müddetlerinden faydalanma imkanı verilmeli. Esnaf ve sanatkarın 2,5 milyon insanın istifade ettiği EYT’den yararlanması lazım. Cumhurbaşkanımız ve Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’den EYT’li esnafımızın mağduriyetinin çözülmesiyle ilgili açıklamayı bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu