Teknik Analiz: Altın 1,500 doların üzerine çıkabilir

Altın fiyatları Haziran ayında yüzde 8 kıymet kazandı ve ay sonuna gerçek, ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizinin yüzde 2 düzeyinin altına inmesi ile birlikte daha da yükseldi.

Son periyotta meydana gelen teknik formasayon, karşıt baş ve omuz formasyonu, rallinin daha da sürebileceğini ve bunun sonucu gösterge altın vadeli kontratlarının potansiyel olarak 1,500 dolar düzeyini üst tarafta kırabileceğini işaret ediyor.

Finans piyasalarına inancını kaybeden yatırımcılar için inançlı liman olan altındaki hareketler, sık sık global büyümeye ait görünümdeki değişikliğe bağlı oluyor. Bu görünüm ne kadar makus olursa, altına ilgi o kadar artıyor. Altın vadelileri Haziran ayının sonunda 18 aylık trend doğrusunu üst istikamette güçlü bir biçimde kırdı ve bunun sonucu karşıt baş ve omuz formasyonunu tamamlıyor. Bu formasyon, fiyatlardaki rallinin potansiuel olarak devam edeceğini işaret ediyor.

Teknik tahlil teorisi, rallinin baş ve omuz formasyonunun işaret ettiği vakit dilimind (bu durumda 18 ay) 190 dolar daha yükseliş potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Altın ve ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizi ortasındaki tarihi münasebet de altındaki rallinin sürebileceğini işaret ediyor.

Başa dön tuşu