Tekfen/Gigin: Jeopolitik gelişmeler bizi çok etkiliyor

Ortadoğu’da giderek artan tansiyon şirketlerin iş planlarını etkiliyor. Bilhassa iç pazardaki daralmayı ihracatla aşmaya çalışan şirketler, oyunlarını yine kurma uğraşında.

Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen CEF Konferansı’nda konuşan Tekfen Holding İdare Konseyi Lideri Murat Gigin, müteahhitlik bölümündeki gelirlerinin yüzde 65 ile 90 ortasının yurtdışından geldiğini kaydederek yakın vakitteki jeopolitik gelişmelerin coğrafik alanlardaki muhakkak fırsatları ve kısıtları da beraberinde getirdiğini
belirtti.

Jeopolitik gelişmelerden çok etkilendiklerini kaydeden Gigin kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yakın tarihte Türkiye iktisadının içinde bulunduğu dönemsel külfetler ülkemizin kendi sonları içindeki yatırım imkanlarını daralttıkça artan oranda yurtdışında tatbikat alanlarını arıyoruz.Güney komşumuz Irak’ta uzun müddettir çalışıyoruz fakat vakit zaman politik münasebetlerdeki sorunlar müteahhit olarak iş almamızı, aldığımızın işin devamlılığını ve lokasyonunu çok etkiliyor. Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan ile olan ilgilerimizdeki külfetli devir yeni projelerde yer almamıza ya da teklif vermek üzere davet edilmemizde bir mana teşkil ediyor. Bir çok Türk müteahhitlik bölüm firmasının yurtdışı faaliyetine birinci başladığı ülke olan Libya’daki iç savaş oradaki devamlılığı imkansız kılıyor.”

Konuşmasında kısıtların yanısıra fırsatlara da değinen Tekfen Holding İdare Konseyi Lideri, “Azerbaycan ile yıllardır çalışıyoruz. Gaz ve petrol kesiminin gelişiminin her kademesinde mevcutuz. Geçmişte yalnızca müteahhit olarak başladığımız yerde bugün çok önemli iş iştiraklerimiz var. Azerbaycan’da petrol, gübre ve petrokimya kesiminde yatırımlara başlıyoruz.” diye konuştu.

Bir öbür fırsat sunan ülke olarak gördükleri Kazakistan’ın petrol ve gazın büyük gelişim gösterdiği bir başka ülke olduğuna dikkat çeken Girgin, bölgedeki faaliyetlerini genişlettiklerini söyledi.

Çok uzun müddettir ihmal edilen Rusya’ya eğildiklerini lisana getiren Gigin, Türk müteahhitlerinin dünyadaki pozisyonu çok besbelli. Rusya’da yalnızca petrol, petrokimya bölümünde sıraladığımızda takip ettiğimiz birinci 30 proje 150 milyar dolar” değerlendirmesinde bulundu.

CEREN DİLEKÇİ/BLOOMBERG HT

Başa dön tuşu