TBMM/Şentop: S-400’de karar verildi, temmuzda ilk parti teslimat yapılacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi Lideri Mustafa Şentop, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi konusunda kararını verdiğini belirterek, “Temmuz ayı içerisinde birinci parti teslimat yapılacak. Olsun mu olmasın mı, alalım mı almayalım mı noktasında değiliz.” dedi.

Moskova’daki Türk gazetecilerle bir ortaya gelen Şentop, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan S-400’ün satın alındığına dair açıklamasını hatırlatarak, “S-400 konusunda karar verildi. Temmuz ayı içerisinde birinci parti teslimat yapılacak. Olsun mu olmasın mı, alalım mı almayalım mı noktasında değiliz.” diye konuştu.

Türkiye’ye S-400 konusunda başta ABD olmak üzere NATO üzerinden memleketler arası baskı oluşturulmaya çalışıldığını hatırlatan Şentop, “Bunu haklı ve samimi bulmuyoruz zira S-300 sahibi NATO üyesi ülkeler var. Bu ülkelere itiraz yapılmıyor.” sözünü kullandı.

Şentop, Rusya’dan S-400 satın alma sorununun saklı gizli değil dünyanın gözü önünde devam eden bir olay olduğuna dikkati çekti.

Hiç kimsenin, Türkiye’ye “Savunma sistemi alma.” deme hakkı bulunmadığını vurgulayan Şentop, kelamlarına şöyle devam etti:

“Türkiye’ye kalkıp da kimse ‘Senin savunmaya gereksinimin yok.’ diyemez. ‘Biz bunları sana vermiyoruz, öbür yerden de alma, ne yaparsan yap.’ diyemez. Türkiye, başka devletler üzere kendini savunabilecek, bütün savunma sistemleri ile ilgili istediğini alabilme imkanına sahiptir.”

Şentop, Rusya’dan alınan S-400’ün ABD’den alınacak F-35 savaş uçağı alımı ile ilişkilendirilmesinin ise ABD’li birtakım siyasetçilerin kanısı olduğunu belirtti.

F-35 projesinin Türkiye’nin muahedesini yaptığı, parasını verdiği ve katkı sunduğu bir proje olduğunu anımsatan Şentop, projeden Türkiye’nin çıkarılma noktasına gelineceğini düşünmediğini, aksi halde milletlerarası mutabakatların hiçbir kararının kalmayacağını tabir etti.

Başa dön tuşu