Tarım bakanlarından “küresel gıda güvenliği” çağrısı

Her yıl Milletlerarası Yeşil Hafta Fuarı kapsamında düzenlenen Dünya Besin ve Tarım Forumu’nun en değerli siyasi aktifliği Berlin Tarım Bakanları Konferansı’nın akabinde 33 unsurluk sonuç bildirgesi yayımlandı.

Dünyada besin güvenliği ve beslenme üzerinde önemli sonuçları olan artan çatışmalardan büyük kaygı duyulduğu belirtilen bildirgede, Rusya-Ukrayna savaşının “büyük insani meşakkatlere neden olduğu ve global iktisattaki mevcut kırılganlıkları şiddetlendirdiği” vurgulandı.

Bildirgede, tarımda sürdürülebilir bir üretim prosedürüne işaret edilerek yüksek besin kayıplarının da azaltılması gerektiğinin altı çizildi.

Konferansın sonuç bildirgesinde, “Tarım ve besin kesimlerinin sürdürülebilir biçimde üretim yapmalarını, yeni şartlara ahenk sağlamalarını, risklerle başa çıkma maharetlerini geliştirmelerini, toplumsal olarak daha adil olmalarını ve krizlerden daha süratli ve daha güzel çıkmalarını sağlayarak sürdürülebilir, kapsayıcı, verimli ve dirençli besin sistemlerini teşvik etmeyi taahhüt ediyoruz.” tabiri kullanıldı.

Açlık ve yetersiz beslenmenin iklim krizinden önemli biçimde etkilenen bölgelerde şimdiden bariz olduğuna vurgu yapılan bildirgede, bununda çatışma ve mecburî göç de dahil olmak üzere her türlü eşitsizliği artırdığına işaret edildi.

Bildirgede, milletlerarası besin piyasasındaki oynaklığın azaltılması ve tarım emtia fiyatlarındaki belirsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğinin altı çizilerek dünyada açlığa karşı daha güçlü bir uğraş davetinde bulunuldu.

Türkiye’yi konferansta Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci temsil etti.

Bakan Kirişci, konferansa katılan öbür ülke ve memleketler arası kuruluş temsilcileriyle de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Başa dön tuşu