Morgan Stanley: Fed Temmuz’da faizi 50 bp indirebilir

Morgan Stanley, ABD merkez bankası Fed’in, Cuma günkü güçlü ABD istihdam verisine karşın, gösterge faizi temmuz ayında 50 baz puan indirebileceği iddiasında bulundu.

Chetan Ahya başkanlığındaki Morgan Stanley ekonomistleri, hazırladıkları notta, “Ekonomik ivmede daha derin ve daha kesin kayıp risklerine karşı korunmak için daha güçlü bir siyaset reaksiyonu gerekli,” dediler ve risklerin aşağı tarafta eğilim göstermeye devam ettiği ve finansal şartların sıkılaşması ve şirket kredi risklerini ön plana çıkarması durumunda büyümeye kaydadeğer bir darbe gelebileceği ihtarında bulundular.

Faizlerde bu indirim beklentisi, hem beklenenden daha düzgün çıkan ABD Haziran ayı tarım dışı istihdam verisine ve bunun sonucu kıymet kaybeden ABD Hazine tahvillerine karşın geldi. Traderlar, bu gelişmeler sonucu, Fed’in 30-31 Temmuz’daki siyaset toplantısında faiz indiriminin büyüklüğüne ait beklentilerini düşürmüşlerdi.

Morgan Stanley ekonomistleri, “Politika yapıcılarından, aşağı istikametli risklere karşı korunmak için, süratli ve ön yüklemeli bir ayarlama beklemeye devam ediyoruz. Bu 50 baz puanlık bir faiz indirimi manasına geliyor” dedi.

Morgan Stanley’in bu değerlendirmesi, Fed Lideri Jerome Powell’ın Kongre’de Çarşamba ve Perşembe günü para siyaseti ve ABD iktisadının durumuna ait yapacağı konuşmalardan çabucak evvel geldi. Traderlar bu konuşmalarda, Powell’ın piyasa beklentilerini doğrulamaya hazırlandığına ait işaretler arayacak. Son bahisler, Fed’in bu yıl 64 baz puanlık faiz indirimi olacağı istikametinde. Bu kestirim iki hafta evvel 80 baz puanlık bir indirim olacağı tarafındaydı.

Morgan Stanley ekonomistleri, “Politika gevşeme çevriminin tam kapasiteye hakikat hareket etmesini bekliyoruz ve merkez bankalarından piyasaların beklediğinden ve mevcut mutabakattan daha güçlü siyaset reaksiyonu gelmesini öngörüyoruz,” dedi ve Avrupa Merkez Bankası’nın mali genişlemeye yine başlaması konusunda mevcut beklentiden daha fazla bir mümkünlük gördüklerini kelamlarına ekledi.

 

Başa dön tuşu