Tapu Takas e-Devlet entegrasyonu gerçekleşti

Takasbank’ın Borsa İstanbul’da yapılan süreçlerin menkul ve para transferlerini yapan kuruluş olarak bilindiğini anlatan Sungurlu, kurumun önemli bir teknolojik altyapıya sahip olduğunu ve finansal dalda deneyiminin bulunduğunu aktardı.

Avşar Sungurlu, “Bunu kamu faydasına, ‘Vatandaşlarımıza ne üzere hizmetler verebiliriz?’ diye de kullanmak istedik. Tapu Takas Sistemi de bunlardan bir tanesi. 2015’ten beri devrede aslında. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile yapılmış olan protokol çerçevesinde çalışmalar yapıldı, devreye alındı. Ancak doğal bunları kimler kullanıyor? Daha çok Takasbank hizmetlerine aşina olanlar kullanıyor. Münasebetiyle daha dar kapsamlı bir erişimi vardı. Artık e-Devlet üzerine alındıktan sonra e-Devlet’teki 62 milyon kullanıcıya da hitap etme bahtı olacak. Çok daha geniş, yaygın bir kitlenin, vatandaşlarımızın kullanmasına imkan sağlamış olacak” diye konuştu.

İşlem gerçekleşmediğinde para alıcının hesabına geri dönüyor

Ev alımı ve satımı sırasında vakit zaman dolandırıcılık ya da diğer meselelerin yaşanabildiğini hatırlatan Sungurlu, şunları kaydetti:

“Haberlerde orta ara ‘Dolandırıldı’, sahtecilik olayları vesaire üzere durumları duyuyoruz. Alışılmış bu onun önüne geçen bir sistem. Zira sistem nasıl çalışıyor? e-Devlet üzerinden satıcı satışını, alıcı alışını giriyor. Parayı alıcı, satıcıya değil, Takasbank’a gönderiyor. Takasbank’ın Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne online, gerçek vakitli bir entegrasyonu var. Münasebetiyle Takasbank tescil sürecinin gerçekleşip, gerçekleşmediğini görüyor. Gördüğü anda parayı satıcının hesabına aktarıyor. Münasebetiyle hem itimat avantajı hem de önemli bir kolaylık avantajı var. Mesela süreç bir halde gerçekleşmedi, iptal oldu, o durumda alıcının hesabına para otomatikman geri dönüyor. Münasebetiyle bu türlü bir avantajı da var. Bunun dışında e-Devlet üzerinde olması büyük bir kolaylık, rastgele bir kayıt, üyelik vesaire gerekmiyor. Bir de hangi bankada hesaplarınızın olduğunun da bir değeri yok. Alıcı, satıcının farklı bankalarda hesapları olabilir. Bunları kullanabiliyorlar.”

Takasbank Genel Müdürü Avşar Sungurlu, “Burada süreç bazında 70 liralık bir fiyat alıyoruz. Bu sembolik bir fiyat, gayrimenkul ölçüsünü düşünürseniz. 2015’te koyulan bir sayı bu. 7 yıldır rastgele bir güncelleme yapılmadı. Yapmaya da niyetimiz yok bu etapta. Zira burada asıl istediğimiz vatandaşlarımızın bu sisteme hem erişimi olsun hem de çarçabuk kullansınlar, çok da bir maliyeti olmasın” sözlerini kullandı.

Sistemin şu ana kadar yaygın olarak kullanılmadığını, buna karşın 2022’de sistemde 111 adet ve 1,1 milyar TL dengeli gayrimenkul alım satım sürecine aracılık edildiğini lisana getiren Sungurlu, “Bunlar natürel ülkemizdeki gayrimenkul süreçlerini göz önüne alınca çok küçük sayılar ancak e-Devlet üzerine entegrasyonundan sonra bunların artacağını, çok daha büyük sayılara ulaşacağını düşünüyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

Başa dön tuşu