Fed üyesinden yavaşlama mesajı

Boston Fed’in düzenlediği konferansta konuşan Collins “artık faizler kısıtlayıcı alanda ve şu anki göstergelere bakılırsa doruğa yaklaşmış olabilir. Bu nedenle sıkılaşmanın daha yavaş biçimde gerçekleşmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Daha ölçülü düzenlemeler, para siyaseti riskleriyle çabayı de kolaylaştıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

4 toplantı üst üste 75 baz puan faiz artışı yapan Fed geçen ay artış suratını yavaşlatmış ve 50 baz puan artırıma gitmişti. Son projeksiyonlar, Fed yetkililerinin faizin bu sene yüzde 5,1’e yükselmesini ve 2023’e kadar burada kalmasını beklediğini gösteriyor.

Bu yıl oy hakkı bulunmayan Collins de benzeri görüşü paylaşarak “Daha fazla faiz artışı bekliyorum. Muhtemelen yüzde 5’in biraz üzerinde olur ve bir müddet bu düzeyde kalır” tabirini kullandı. Fed’in 1 Şubat’taki toplantıda artış suratını yavaşlatması ve 25 baz puanla yola devam etmesi bekleniyor.

Collins konuşmasında enflasyonun büyük bir sakinliğe yol açmadan düşürüleceği konusunda optimist olduğunu da kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu