Suudi Arabistan Maliye Bakanı’ndan Türkiye’ye destek açıklaması

Dünya Ekonomik Forumunda Bloomberg’e konuşan Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed Abdullah Al-Jaddah, içinde Türkiye’nin de bulunduğu ‘kırılgan ülkelere’ ekonomik dayanak verdiklerini belirtti.

Al-Jaddah “Dünya, güç güvenliği ve enflasyon üzere bir çok problemle karşı karşıya. Davos diyalog kurmak için uygun bir yol.Çin’in açılması sürpriz değil. Sıfır kovid siyasetine sahiplerdi, artık ise tekrar kısıtlamaları kaldırmaları gerektiğini anladılar. Bu dünya iktisadı için düzgün bir gelişme. Tedarik zinciri açısından Çin’in geri dönmüş olması değerli. Güç tarafında ise yapmaya çalıştığımız şey, dünyaya yeteri kadar güç arzının sağlanması için hem klasik güce hem de yenilenebilir güce elimizden geldiğince çok yatırım yapmaya çalışmak” halinde konuştu.

Bir çok ülkenin resesyon riskiyle karşı karşıya olduğunu ve dünya iktisadının desteklenmeye gereksinimi olduğunu tabir eden Al-Jaddan “Bazı ülkeler borçlarını çeviremeyerek temerrüde düştü, daha fazla ülkenin temerrüde düşebilme mümkünlüğü var. En kırılgan ülkelere yardım etmeliyiz” dedi.

Suudi Arabistan tarafından Pakistan’a verilen dayanağa dair soruya ise Al Jaddah “ Yalnızca Pakistan’a değil Mısır ve Türkiye’ye de ekonomik takviye veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Bu bahiste çok taraflı milletlerarası ve bölgesel kurumlarla çalışıyoruz. Sadece hibe yahut mevduat transferi değil tıpkı vakitte bu ülkelere büyük yatırımlar da yapıyoruz. Yatırım fırsatlarına bakmaya da devam ediyoruz” formunda karşılık verdi.

Başa dön tuşu