Ümit Boyner: Robotlar işimizi elimizden almayacak

Fransa’nın Davos’u olarak nitelendirilen ve her yıl Fransa’yla birlikte, tüm Avrupa ve dünyadan kıymetli ekonomist, kanaat başkanı, akademisyen, siyasetçi ve iş insanlarını ağırlayan “Les Rencontres Économiques d’Aix-en-Provence”a katılan Ümit Boyner, “Teknolojik gelişime güvenebilir miyiz?” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı.

Yaratılan bedel yeni işlerde kullanılabilir

Mobil teknolojiler ve uygulamaların klâsik iş modellerini temelden sarstığına dikkat çeken Ümit Boyner, “Teknoloji hiç olmadığı kadar süratli gelişiyor. Robotlar, şahsileştirilmiş teknoloji ve yapay zekanın ‘işsiz insan orduları’ yaratacağı kaygılarını anlıyorum lakin katılmıyorum” dedi.

“Araştırmalar teknolojinin ortadan kaldırdığı bir işin yerini, yeni 2,4 işin aldığını söylüyor” diyen Boyner kelamlarına şöyle devam etti: Beşerler robotlar ve otomasyonun yarattığı ek pahası yeni ve yenilikçi işler yaratırken kullanabilir. Ayrıyeten bu kıymetler temel geliri finanse etmek için de vergilendirilebilir. Bu bahsin yakında iş dünyasında ve siyasi etraflarda daha çok konuşulacağına inanıyorum” sözünü kullandı.

Eğitim ve teknoloji köprü olacak

Teknolojinin artık bilgiyi daha erişilebilir kıldığı üzere, internet platformlarının gücünün de hiç olmadıkları kadar tesirli olduğunu belirten Ümit Boyner, teknoloji ve eğitimin gelecekte ülkeler ortasındaki eşitsizliği de engelleyebileceğini vurguladı. Boyner, “Friedman’ın ünlü kitabında, dünyanın ‘düz’ olarak isimlendirilmesinden bu yana 15 yıl geçti. Dünyayı teknoloji ve eğitim ile ‘gerçekten düz’ hale getirmek ismine yapacak çok şey var. Dünyanın gelişmiş ve az gelişmiş bölgeleri ortasındaki köprüyü kuracak olan da teknoloji ve eğitim olacak” dedi.

Bir senteze muhtaçlığımız var

Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü üzere kurumların adil ve sürdürülebilir bir dünya için gösterdikleri gayretlerin yetersiz olduğunun altını çizen Ümit Boyner, “Teknolojinin süratle hayata nüfus ettiği bu geçiş sürecinde klasik tahliller ile teknolojik gelişmeler ortasında bir senteze muhtaçlığımız olduğuna inanıyorum. Bugün dünyamızın global ekonomik ve politik meseleleri, ülkeler ve devletler ortasında duvarlar inşa ederek ya da okyanuslardaki vicdanlı aktivist kaptanları tutuklayarak çözülemez. Teknolojik ilerlemenin para kazanmaktan fazla dünyamızı daha ‘düzleştirecek’ bir yol olması gerektiğine inanıyorum” tabirini kullandı.

Sorumluluk önderlerin omuzlarında…

Teknolojik gelişimin her vakit insanlık için olduğunun altını çizen Ümit Boyner şöyle devam etti: “Yeni teknolojiler, farklı sosyoekonomik toplumlar ortasında köprü olarak kullanılmalı. Teknolojiyle ilgili gerçek sıkıntılara gerçek tahliller bulmanın sorumluluğu devlet adamları, iş dünyası önderleri, akademisyenler, profesyoneller, sanatkarlar ve STK başkanlarının omuzlarında…”

haberturk.com

https://www.haberturk.com/umit-boyner-robotlar-isimizi-elimizden-almayacak-2501863-ekonomi

Başa dön tuşu