Sterlin anlaşmasız Brexit ihtimaliyle 2 yılın düşüğüne geriledi

Sterlin, İngiltere’de başbakanlık için rekabet eden isimlerin telaffuzlarını sertleşmesinin akabinde piyasanın anlaşmasız Brexit riskini yine dikkate almasıyla birlikte 2017’den beri en düşük düzeyine geriledi.

Sterlin, Brexit müzakerelerinin daha sert bir hal almasının tesiriyle dolar karşısında iki yıldan uzun, euro karşısında ise altı aylık bir mühletin en düşük düzeyine geriledi. Liderlik için yarışan her iki aday da (Boris Johnson ve Jeremy Hunt) İrlanda’da fizikî sondan kaçınmak için Brüksel tarafından zorunlu olarak görülen İrlanda hudut planının bir kenara bırakılması gerektiğini söyledi.

İngiltere parası, Johnson’ın grubunun anlaşmasız Brexit’in önünü kapatmalarını engellemeleri için parlamentoyu Ekim’de bir yahut iki hafta için askıya almayı düşündüğü istikametindeki Sky News haberinin akabinde kayıplarını artırdı.

İngiliz Sterlini yıla güçlü bir formda başlamasının akabinde geçen aylarda G – 10 paraları ortasında en berbat performansı kaydetti.

Mizuho Bank Ltd. hedge fonu Döviz satış ünitesi yöneticisi Neil Jones, “Sterlin için bugün biraz kusursuz fırtına oldu. AB müzakereleri yeterli gitmiyor, İngiltere dataları zayıf ve 31 Ekim’deki anlaşmasız Brexit ihtimali yükselişte.” dedi.

Sterlin, Çarşamba günü TSİ 09:55’te yüzde 0.16 ekside 1.2387’den süreç gördü. İngiliz Sterlini, yıl başından bu yana yüzde 2.91 paha kaybetti.

Başa dön tuşu