Star of Bosphorus veri merkezi açıldı

Türkiye ve Ortadoğu’da faaliyet gösteren teknoloji şirketi NGN çatısı altında yer alan Star of Bosphorus, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştirakiyle gerçekleşen resmi merasimle Türkiye’nin en büyük “veri merkezi”ni Tuzla’da açtı.

Türkiye’nin verisini koruyan dijital kale; Star of Bosphorus Bilgi Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştirakiyle gerçekleşen resmi merasimle açıldı. Türkiye’nin öncü teknoloji kümesi NGN, Türkiye’nin en büyük bilgi merkezi
yatırımlarından Star of Bosphorus’u hizmete sundu.

Dijital bilgilerin her geçen saniye durmaksızın üretildiği bir periyotta; kritik bilgilerin yönetilmesi, depolanması ve yedeklenmesi hayati kıymet taşıyor. Bu noktada da data merkezlerine misyon düşüyor. Dünya, bilgi merkezleri konusunda çok değerli adımlar atarken NGN de Star of Bosphorus Data Merkezi’ni hayata geçirerek Türkiye’nin dijitalleşmesine katkı sundu. Star of Bosphorus; güvenilirlik ve kesintisiz çalışma müddetini birincil önceliği yapan kurumsal müşteriler için eşsiz bir tesis olmasının yanı sıra teknolojisi, tecrübeli takımı ve milletlerarası sertifikasyonlarıyla standartların ötesinde yeni jenerasyon tahliller sunuyor.

Yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin bu alandaki en büyük yatırımlarından biri olan Star of Bosphorus, bilişim dalında muhtaçlık duyulan istihdama da kıymetli katkılarda bulunuyor. Türkiye’deki şirketlerin datalarını bir Türk teşebbüsünde koruyup kullanmalarını sağlayan Star of Bosphorus Data Merkezi, ayrıyeten yurt dışından da verilerin konumlandırılacağı bir merkez olacak. Bu yatırım ile 5 yıl içerisinde Türkiye iktisadına yaklaşık 2 milyar TL katkı sunmayı hedefleyen NGN ailesi; ülkemizin ihracat amaçlarına paralel olarak yurtdışına data hizmeti ihraç etmeye başladıklarını ve şimdiden 3 yabancı ülkenin data merkezimizden hizmet aldığını belirtiyor. Kısa vadede ise amaçları 30’un üzerinde ülkeye data hizmetlerimizi yaymak. Yaklaşık yüzde 50’si genç olan 80 milyonluk nüfusun önemli bir potansiyel olduğunu ve bu potansiyeli Star of Bosphorus ile harekete geçirmek istediklerini söz eden NGN, data merkezinin tam kapasiteye ulaştığında 1000 kişinin üzerinde bir istihdam sağlayacağını öngörüyor.

BAKAN VARANK: DİJİTALLEŞMEDE OYUN KURUCU OLACAĞIZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Star of Bosphorus Bilgi Merkezi yatırımını Türkiye’ye sunan NGN’e teşekkür ettiği konuşmasında şunları söyledi: ‘’Teknolojinin baş döndüren gelişimi ticaretten sıhhate, güçten tarıma, finanstan bağlantıya kadar her alanda, yeni kuralların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Büyük bilgi ve bilgi analitiği, bulut bilişim, siber güvenlik, insan-makina etkileşimi ve yapay zekâ üzere ileri teknoloji alanlarındaki gelişmeler; üretim ve iş modellerini kökteN değiştiriyor. Bu değişimin temelinde de bilişim dalı ve dijitalleşme yer alıyor. Dijitalleşme; iktisadın, teknolojinin, bilimin, endüstrinin ve hayatın tüm alanlarına dokunuyor. Binlerce yıldır demiri işleyen insanlık; artık datayı işleyerek, yepisyeni bir üretim ve kalkınma sürecine giriyor. Bu süreci tüm şartlarıyla birlikte kavramak, en değerlisi de oyun kurucu olmak zorundayız. Bu yüzden Ulusal Teknoloji Atağı üzere bir vizyonla yola koyulduk. Her konuşmamızda dijital dönüşüm diyoruz, dijital kalkınma ve iktisattan bahsediyoruz.” dedi.

Varank, “KOBİ’lerimizi, girişimcilerimizi, gençlerimizi dijital çağınüreten aktörleri olmaları için teşvik ediyor, yol gösteriyor, siyasetler üretiyoruz. Dalların gidişatını, taleplerini, muhtaçlıklarını şahsen alanda görüyor, iş adamlarımızla, girişimcilerimizle, emekçilerimizle yol arkadaşlığı yapıyoruz. İşte bunun en hoş örneği bugün açılışını yaptığımız bilgi merkezimizdir. Sağladığımız takviyelerin bu türlü vizyoner işlere kapı araladığını görmek bizler açısından büyük bir memnunluk kaynağı. Dijitalleşme konusunda Türkiye’nin muhtaçlık duyduğu kapasiteyi oluşturmak ve Türkiye’yi bu alanda oyun kurucu yapmak ana amacımız. Bakanlık olarak, böylesine değerli bir bahiste siyasetler belirlerken elbette özel dal temsilcilerini ve sivil toplum kuruluşlarını da sürecin içine dâhil ediyoruz. İlgili bütün paydaşların katkısı ile “Dijital Türkiye Yol Haritasını” hazırladık. Yol haritamız: İnsan, teknoloji, altyapı, tedarikçiler, kullanıcılar ve yönetişim başlıkları altında 6 bileşenden oluşuyor. Artık, Ulusal Teknoloji Atılımı vizyonumuz çerçevesinde yol haritamızdan hareketle faal hareket planlarını uygulama kademesindeyiz. Kurduğumuz ’’Türkiye Açık Kaynak Platformu’’ndan bu aksiyonların bir örneği olarak bahsedebilirim. Bu platform ile yazılımcı sayımızı ve niteliğimizi yükseltmeyi, kullandığımız yazılımlarda güvenliği sağlamayı, lisans maliyetlerini düşürüp dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz.” biçiminde konuştu.

ARDA ERMUT: TEŞVİK VE TERCİH ETTİĞİMİZ BİR YATIRIM

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Arda Ermut ise Star of Bosphorus Bilgi Merkezi yatırımıyla ilgili şunları söyledi: Teknolojinin yaygınlaşması, data hacmindeki ve çeşitliliğindeki gelişmeler, büyük bilgi, yapay zeka, bulut teknolojileri, fintek üzere kavramların laboratuvar ortamından çıkıp gerçek hayatımızın birer kesimi olmasını sağladı. Hasebiyle bilgi merkezleri, bilginin saklanması ve data güvenliği yeni dünya ekosisteminin çok kıymetli birer çeperi haline geldi. Bu çerçevede, NGN’nin yüksek teknoloji içeren Star of Bosphorus Bilgi Merkezi yatırımı bizim teşvik ettiğimiz ve tercih ettiğimiz bir yatırım tipi. Ülke olarak katma bedel zincirinde daha üst sıralara çıkmak için bu şekil yatırımların ehemmiyetinin farkındayız.”

KOÇ: 2023 İÇİN KIYMETLİ BİR ADIM

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç: ‘’Dünyada 20 milyardan fazla elektronik aygıtın birbirine bağlandığı günümüzde, inançlı bilgi akışıdaha da değerli hale gelmiştir. Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımız ile beraberOsaka’da gerçekleşen G20 heyetine katıldık. Dorukta imzalanan Osaka Bildirisi’ndedijitalleşmenin ekonomilerimizi ve toplumlarımızı her istikametten değiştirdiği, verininekonomik büyüme için giderek daha da değerli bir kaynak haline geldiği ve verininetkin kullanımının tüm ülkelerde toplumsal refağa katkı sağlaması gerektiği görüşleripaylaşılmıştır. Şahsî ve ticari dataların süratli artışı, dataların depolanması, depolamaalanlarının artması ve bunların yönetilmesi üzere süreçleri ortaya çıkarmıştır. Bukapsamda gerçekleştirdikleri yatırımlarla bu sürece katkı sağlayacak Star of Bosphorus Data Merkezi daha da değer arz etmektedir. 2023 hedeflerimizdoğrultusunda yarının rekabetçi iktisadında var olabilmek ve yenilikçi teknolojilereçözüm üretebilme kabiliyetine sahip olmamız gerekiyor. Günümüzdeki en yenilikçiteknoloji yapay zeka teknolojileri. Bu mevzuda da yapay zekanın olmazsa olmazı; data.Bugün, burada açtığımız data merkezi ile bu datanın korunması konusunda kıymetli bir adım atmış olacağız. Ülkelerin mevcut dataları ve siber hakimiyet alanları o ülkelerindijital topraklarıdır. Bilgilerimizi hem topraklarımızı koruduğumuz üzere koruyacak hemde toprağı işlediğimiz üzere işleyip açık bilgi tekniği ile paylaşarak değeredönüştüreceğiz. Açık bilgi ile kastedilen; bilginin anonimleştirilerek ferdî bilgilerdenarındırılmasıdır. Ülkemizde üretilen bilginin yeniden ülkemizde barındırılması hedefineulaşılması açısından bugün açtığımız ve daha çok açacağımız bilgi merkezleri kritik bir rol oynamaktadır.’’ dedi.

İNANÇ EROL: BU BİR TEKNOLOJİK SANAT ESERİ

NGN İdare Şurası Lideri ve CEO’su İnanç Erol, açılış merasiminde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geleceğine yatırım yaptıklarını vurgulayarak şu ifadelerikullandı: ‘’Yerli içerik, yerli yazılım, yerli bulut ülkemizin ekonomik olarak gelişimine,ihracatina ve milletlerarası rekabete kesinlikle çok önemli yarar sağlayacaktır. Buverilerin kesintisiz, güçlü altyapılara gereksinimi bulunmaktadır. Bizim, Türkiye’de üretilenMilli Datayı ülke dışına göndermeye muhtaçlığımız yoktur, olmamalıdır. Dijital çağıyakalayan, “kendi verisinin sahibi ve koruyucusu” bir Türkiye olmak için ‘’milli veriyi’’ülkemizde tutmak gayesiyle harekete geçtik ve yaklaşık 150 milyon dolar düzeyindebir yatırımla işte karşınızda gördüğünüz bu teknolojik sanat yapıtını ülkemizekazandırdık. 9 derece üzeri zelzele dayanıklılığı, kullanılan sismik izolasyonteknolojisi ve 138 adet izolator üstüne inşa edilmesi ile dünyada sayılı yapılardan birive bölgemizin en gelişmiş bilgi merkezlerinden bir adedidir. Biz NGN ailesi olarak,üretmeyi ve ülkemize bedel katmayı maksat edinmiş bir grubuz. Star of Bosphorus ilebaşlayan seyahatimizi, inşallah hem Anadolu’muzda hem de farklı teknolojialanlarında yapacağımız yatırımlar ile devam ettireceğiz.’’Konuşmaların akabinde gerçekleşen özel bilgi merkezi tipinin sonunda, misafirlerisismik alanda sürpriz bir gösteri karşıladı. Yapay zekanın kullanılarak 1993’den 2013’ekadar tüm dünyada gerçekleşen sarsıntıların verilerinden görselleştirilen veseslendirilen ‘’Seismic Waves’’ performansı iştirakçilerin büyük ilgisini çekti.

YÜZDE YÜZ İNANÇLI DATA MERKEZİ

-Türkiye’nin en gelişmiş data merkezi Star of Bosphorus; şirketlere danışmanlık, bulut uygulama idaresi, felaket kurtarma, yedekleme ve iș sürekliliği, güvenlik, bilgi depolama, barındırma olmak üzere geniș bir yelpazede, milletlerarası standartlarda
veri merkezi hizmetleri sunuyor.

-Başta bankacılık ve finans, üretim, telekomünikasyon, perakende ve kamu olmak üzere tüm kesim başkanlarının sağlam teknoloji iş ortağı pozisyonunda olan NGN, Star of Bosphorus ile kesime yeni standartlar getiriyor.

-Uptime Institute Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip bilgi merkezi Star of Bosphorus, 16 MW toplam elektrik gücü ile yaklaşık 24 bin metrekare kapalı alanda konumlanıyor.

-5 bin metrekare beyaz alanda 2 binin üzerinde standart kabinet barındırma kapasitesine sahip data merkezi, tasarım ve tesis yetkinlikleri ile eşsiz bir servis düzeyini garanti ediyor.

-Star of Bosphorus, İstanbul Tepeören Elektrik Dağıtım Santrali’ne komşu olmasıyla fizikî birçok riskten de uzak.

-Yüksek standartlara sahip bu data merkezi yalnızca zelzele değil sel, fırtına üzere muhtemel tüm doğal afetler düşünülerek erozyon riski taşımayan, baraj ya da büyük su deposuna yakın olmayan inançlı bir arazi üzerine konumlanmış durumda.

-Star of Bosphorus, bilgi merkezi altyapısı ve operasyonları konusunda tecrübeli takımı ile müşterilerine Türkiye’nin en gelişmiş data merkezi hizmetlerini sunmak için yola çıkıyor.

haberturk.com

https://www.haberturk.com/yerli-ve-milli-veri-merkezi-acildi-2-milyar-liralik-katki-saglayacak-2501878-teknoloji

Başa dön tuşu