SPK Mackolik’in halka arzını onayladı

Türkiye’de 12 milyon, Fransa’da 7,4 milyon kullanıcıya sahip canlı skor ve spor veri portalı Maçkolik’in halka arzı SPK tarafından onaylandı. Küresel Yatırım Holding’in bağlı iştiraki İstanbul Portföy İdaresi’nin Pre-IPO Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu bünyesinde bulunan yüzde 34 oranındaki Maçkolik payları, 38 TL sabit fiyat ve talep toplama yolu ile halka arz edilecek. Maçkolik paylarının halka arzı, Sermaye Piyasası Heyeti düzenlemelerine tabi olarak kurulmuş bir teşebbüs sermayesi yatırım fonunun halka arz ile satış yaptığı birinci süreç olma özelliğini taşıyor.

İstanbul Portföy Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, “Bugüne kadar nitelikli yatırımcılar, büyüme potansiyeli olan teknoloji ve yeni iktisat şirketlerine teşebbüs sermayesi fonları vasıtasıyla paydaş olabiliyordu. Artık halka arza katılan tüm ferdi yatırımcılar da bu şirketlere ortak olma imkânına kavuşuyor” dedi.

Global Yatırım Holding’in yüzde 66,6 oranında bağlı iştiraki olan İstanbul Portföy İdaresi’nin kurucusu ve yöneticisi olduğu İPY Pre-IPO Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu, Türkiye ve Fransa’nın önde gelen teknoloji ve dijital spor medyasının başkan kümesi Maçkolik’te sahip olduğu yüzde 34 oranındaki hissesi halka arz etmek üzere Sermaye Piyasası Şurası’ndan (SPK) onay aldı.

Fonun sahip olduğu 8 milyon 500 bin TL nominal bedelli Maçkolik İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş. pay senetleri, 38 TL sabit fiyat ve talep toplama tekniği ile İnfo Yatırım Menkul Pahalar liderliğindeki konsorsiyum tarafından halka arz edilecek. #MACKO koduyla gerçekleştirilecek olan halka arz, “Sabit Fiyatla Talep Toplama” ve “En Düzgün Çaba Aracılığı” metoduyla yapılacak.

İPY Pre-IPO Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’nun sahip olduğu Maçkolik paylarının halka arzı, Sermaye Piyasası Heyeti düzenlemelerine tabi olarak kurulmuş bir teşebbüs sermayesi yatırım fonunun halka arz ile satış yaptığı birinci süreç olma özelliğini taşıyor.

Halka açıklık oranı yüzde 34

Halka arz sonrası Maçkolik’in halka açıklık oranı yüzde 34 olurken, İPY Pre-IPO Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’nun kelam konusu halka arzdan 323 milyon TL hasılat elde etmesi bekleniyor. Kelam konusu hasılat, İPY’nin kurucusu olduğu fona ilişkin performans fiyatı dahil sarfiyatlar düşüldükten sonra ortalarında emeklilik fonları, teşebbüs sermayesi yatırım iştirakleri, tamamlayıcı emeklilik kurumları ve nitelikli ferdî yatırımcıların bulunduğu 43 yatırımcıya payları oranında ödenecek.

“Bu halka arz Türkiye sermaye piyasaları için yeni bir mihenk taşı”

Maçkolik’in halka arzının Türkiye sermaye piyasaları için yeni bir mihenk taşı olacağını vurgulayan İstanbul Portföy Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, “Bugüne kadar nitelikli yatırımcılar, büyüme potansiyeli olan teknoloji ve yeni iktisat şirketlerine teşebbüs sermayesi fonları vasıtasıyla paydaş olabiliyordu. Artık halka arza katılan tüm ferdi yatırımcılar da bu şirketlere ortak olma imkanına kavuşuyor” dedi.

2007 yılında kurulan, 2020 yılında gerçekleşen Actus Portföy birleşmesi sonrası Küresel Yatırım Holding iştiraki haline dönüşen İstanbul Portföy İdaresi, 46 milyar TL’yi aşan portföy büyüklüğü, yerli ve yabancı yatırımcı tabanı ile Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük bağımsız portföy idaresi şirketi.

175 ülkenin, 1.500 liginden canlı sonuçlar

Türkiye’de 12 milyon, Fransa’da 7,4 milyon kullanıcıya sahip en büyük canlı skor ve spor veri portalı olan Maçkolik + Match en Direct (MED)’in toplam aylık etkin kullanıcı sayısı ortalama 7,1 milyon. Aylık ortalama 7 milyar sayfası görüntülenen Maçkolik tıpkı vakitte 1 milyonu aşan instagram takipçisi ile toplumsal medyada da önder pozisyonda. 175 ülkenin, 1.500 ligini kapsayan ve 14 lisanda yayında olan uygulama, her hafta sonu ortalama 2 bin 500 canlı maçın verisini paylaşılıyor.

Başa dön tuşu