SkyBridge Capital: Altın daha da ralli yapabilir

SkyBridge Capital’e nazaran, altın, Fed’in faiz indirimleri ile birlikte daha da ralli yapabilir. Kuruluş, 2011’de altından çıktıktan sonra birinci sefer bu metale yatırım yapmayı değerlendirdiğini de kaydetti.

SkyBridge Capital eş baş yatırım yetkilisi ve kıdemli portföy yöneticisi Troy Gayeski, “Önümüzdeki 6-18 aylık periyotta, bu düzeylerden 1,500 dolara kadar kıymetli bir direnç yok” dedi. Metal en son bu düzeyde Nisan 2013’te süreç görmüştü ve Çarşamba günü ons başına 1,406.03 dolar düzeylerinde seyrediyordu. Gayeski, muhtemel alımları işaret ederek, “Nihayet altına tekrar önemli bakıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar, doların zayıflaması ve Fed’in soğuyan global iktisat ortamında nakdî gevşemeye açık olduğunu işaret etmesinin akabinde altına yöneldiler ve bunun sonucu fiyatlar 2013’ten bu yana en yüksek düzeyine çıktı. Altın takviyeli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları altı yılın en yüksek düzeyine tırmandı ve Türkiye, Rusya, Çin ve Kazakistan merkez bankaları da altın varlıklarını artırdı. Geçen yıl dört defa faiz artırımına giden Fed bu ayın sonunda siyaset toplantısını gerçekleştirecek ve traderlar Fed yetkililerinin borçlanma maliyetlerini son 10 yılda birinci sefer düşürmesini bekliyor.

Gayeski, “Biz bu yıl 25 ila 50 baz puan faiz indirilmesini bekleyen kamptayız,” dedi ve denizaşırı bilgilerin çok makûs olduğunu, ABD imalat bölümünün aksadığını ve ABD hizmet kesiminin yavaşladığını, lakin ABD işgücü piyasasının hala çok sağlıklı olduğunu kelamlarına ekledi.

SkyBridge’in yanında öbür birtakım kurum ve yatırımcılar da altında yükseliş bekliyor. Ünlü yatırımcı Mark Mobius altının 1,500 dolar ile tepe yapabileceğini kaydederken, Goldman Sachs Group Inc. 12 aylık altın fiyat kestirimini Haziran’da yüzde 3.5 artırarak 1,475 dolara çıkardı. 9.5 milyar dolarlık bir fonu yöneten SkyBridge 2011 yılının Kasım ayı sonunda altından çıkmıştı.

 

Başa dön tuşu