Singapur Hükümeti, FTX Sorgusuyla Karşı Karşıya

Singapur hükümeti, FTX’in çöküşünün ardından artan incelemelerle karşı karşıya kalıyor.

FTX borsası 11 Kasım’da iflas etti ve platformun müşteri fonlarını kardeş ticaret şirketi Alameda Research tarafından kullanılmak üzere zimmetine geçirip geçirmediği konusunda sorular var. Sequoia Capital ve Ontario Teachers Pension Plan gibi yatırımcılar da FTX’teki hisselerini sıfırladılar.

Singapur Hükümeti FTX Sorunuyla Uğraşıyor

Başbakan Lee Hsien Loong ve Başbakan Yardımcısı Lawrence Wong, FTX’teki 275 milyon dolarlık yatırımının tamamını kaybeden devlet yatırım fonu Temasek Holdings Pte tarafından üstlenilen durum tespiti üzerine bir dizi parlamento sorusuyla karşı karşıya kaldı. Ayrıca kripto yatırımcılarının uğradığı kayıplar da gündemde yer alıyor.

Temasek’in eski CEO’su Ho Ching, hafta sonu Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda; “yetişkin gözetimi olmadan kötü yönetilen bir şirkette zarar etmek yüzümüze yumurta atmaktır” dedi. Ayrıca, Temasek’in en iyi yatırımlarından bazıları aykırı davranarak yapıldı” diyerek Temasek’in daha geniş stratejisini savundu.

Temasek’in web sitesindeki bir açıklama sayfası güncellenerek FTX için birden fazla durum tespiti yapıldığı ve Temasek’in “Alameda ile FTX arasındaki ilişki, ayrıcalıklı muamele ve ayrılık hakkında bilgi aldığı ve sözleşmeye bağlı olarak bağlayıcı olan uygun teyitlerin verildiği” belirtildi.

Başa dön tuşu