Yabancıya konut satışında tarihin en yüksek ilk yarısı

Yabancıların yılın birinci yarısında satın aldığı 19 bin 952 adet konut, yabancıya satışta tarihin en yüksek birinci yarı sayısı olarak kayıtlara geçti. 

Bu yıla süratli başlayan ve birinci yarıda bunu sürdüren yabancıya konut satışı, ocak-haziran periyodunda 19 bin 952 adede ulaştı. Geçen yılın birinci yarısında yabancıya 11 bin 816 adet konut satılırken, kelam konusu periyottaki artış yüzde 68,9 oldu.

Bu yılın haziran ayında yabancıya konut satışı, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 30,5 artışla 2 bin 60’tan 2 bin 689’a yükseldi. Böylelikle yabancılara konut satışında tarihin en âlâ birinci yarı ve haziran ayı sayıları görüldü.

 – İstanbul, birinci sıradaki yerini korudu

Verilere nazaran, İstanbul, yabancıların konut alırken tercih ettiği vilayetlerdeki birinci sırasını koruyor. Geçen yıl haziran ayında İstanbul’dan 764 konut satın alan yabancılar, bu yılın tıpkı devrinde bin 9 konutun sahibi oldu. Yabacıların İstanbul’dan konut alımı, haziranda geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 32,1 artış gösterdi.

Antalya, satılan 668 konutla yabancıların en çok tercih ettiği ikinci vilayet oldu. Antalya’yı, 134 konutla Ankara, 123 konutla Yalova, 122 konutla Bursa ve 111 konutla Trabzon takip etti.

Yılın birinci yarısında ise İstanbul’da 8 bin 903, Antalya’da 4 bin 93, Ankara’da bin 111, Bursa’da bin, Yalova’da 811, Sakarya’da 592, Trabzon’da 425, Mersin’de 410, Muğla’da 391 ve Aydın’da 355 adet konut yabancılara satıldı.

– Iraklılar liderliği sürdürüyor

Türkiye’de konut sahibi yabancıların uyrukları dikkate alındığında, Iraklılar, liderliğini korudu. Geçen yılın haziran ayında 315 konut satın alan Iraklılar, bu yılın tıpkı periyodunda 429 konutun sahibi oldu.

Iraklıları, 415 konutla İranlılar, 190 konutla Ruslar, 126 konutla Almanlar, 103’er konutla İngilizler ve Kuveytliler takip etti. 

Bu yılın ocak-haziran devrinde ülke uyruklarına nazaran yabancılara yapılan konut satış sayıları incelendiğinde, Iraklılara 3 bin 337, İranlılara 2 bin 202, Ruslara bin 264, Suudilere bin 94 ve Afganlara 987 adet konut satışı gerçekleştirildi.

 – “Yabancıya konut artış trendi sürecek”

Babacan Holding İdare Şurası Lideri İbrahim Babacan, mevzuya ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, gayrimenkul ve inşaat bölümünde üst seviye konfor ve çıkarlı yatırım sunan itibarlı konut projelerinin, yabancı yatırımcının markajında olduğunu söyledi.

Eylülden bu yana yabancı yatırımcı oranında yaşanan hareketlilikte, yabancı yatırımcıların bölüme yatırım yapmalarını kolaylaştıran uygulamaların tesirinin oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Babacan, şunları kaydetti:

“TÜİK’in açıkladığı satış sayılarına nazaran, haziran ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yaşanan yüzde 30,5’lik artış, iç piyasada yaşanan sakinliğe karşı ilaç oluyor. Artış trendinin, yaz aylarını ülkemizde geçirmek isteyen yabancı ve gurbetçilerin tesiriyle süreceğini söyleyebiliriz. Yatırımcılar, tamamlanmış ya da tamamlanmak üzere olan, teslim etabında tapularının verildiği projelere yönelerek yatırımlarını garanti altına almak istiyor. Satışı süren Babacan Premium ve Babacan Port Royal projelerimiz, bu nedenlerden ve sunduğu itibardan dolayı yabancılardan talep görmeyi sürdürüyor.”

– “Sadece gayrimenkul dalı değil, Türkiye iktisadı kazanıyor”

Atmaca Şirketler Kümesi İdare Konseyi Lideri Adem Atmaca da yabancı yatırımcıya satışların, iç piyasada yaşanan sakinlik karşısında, bölümde hafif de olsa bir canlanma devri başlattığını tabir etti. 

TÜİK’in açıkladığı haziran satış sayılarına nazaran, geçen yıla oranla elde edilen yüzde 30,5’lik artışın dalda doping tesiri yarattığını belirten Atmaca, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle büyük ölçekli markalı konut projeleri, yabancı yatırımcıların yüksek katma bedel ve itibar arayışlarını karşılayarak satışları yönlendiriyor. Yatırımcıların ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin tesiriyle yalnızca gayrimenkul kesimi değil, Türkiye iktisadı kazanıyor. Kesimimize yatırım yapan yabancılar, yılın makul bir devrini burada geçiriyor. Ülkemizde yeni iş alanları yaratıyor. Yabancı yatırımcı, lokasyon olarak da gelişmekte olan bölgeleri tercih ediyor. İstanbul’un yeni gelişen bir bölgesi olan Bahçeşehir’in gelişimine liderlik eden projelerimizde bunu çok net görebiliyoruz. Yabancı yatırımcı artış trendinin önümüzdeki aylarda da sürerek yabancı yatırımcıların iş temasları ile öbür kesimleri de hareketlendireceğine inanıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu