Sıfır emisyona geçiş küresel ekonomiye 10,3 trilyon dolar kazandırabilir

Dünyada 2050 yılına kadar net sıfır emisyona geçişin 10,3 trilyon dolar bedelinde yeni sanayiler yaratacağı hesaplanıyor.

Londra merkezli sürdürülebilir kalkınma danışmanlığı Arup ve iktisat danışmanlığı firması Oxford Economics’in raporuna nazaran, her yıl daha da telaş verici hale gelen global iklim kriziyle gayret edebilmek için yeni teknolojiler ve uzmanlıklar ortaya çıkıyor.

Arup ve Oxford Economics’in bir yıllık çalışması sonrası hazırlanan rapor, hükümetlere, yatırımcılara ve halka yeşil bir iktisadın sunduğu fırsatları açıklamayı amaçlıyor.

Gelecekte yeşil iktisadın daha da ön plana çıkacağı belirtilen rapora nazaran, yeşil iktisada geçişte belirlenecek stratejik ekonomik siyasetler ehemmiyet arz ediyor.

Raporda, şu tabirlere yer verildi:

“Ekonomik faaliyetlerin etrafa yaşatacağı olumsuz tesirlerden arındırılması gerekiyor. Böylelikle global iktisat daha sürdürülebilir bir sürece girebilir. Bu, global ısınmanın ziyanlı tesirlerinden yalnızca etrafın değil tıpkı vakitte ekonomik refahın da korunmasıyla ulaşılabilir. İklim değişikliğini azaltmak değerlidir ve temelde fosil yakıta dayalı güç kullanımından uzaklaşmayı gerektirir.”

Sürdürülebilir etraf ve yeşil iktisada geçiş sürecinin 2050’ye kadar global iktisatta büyük fırsatlar yarattığına işaret edilen raporda, pak güce geçişin tüm sanayilerde rekabeti de artıracağı belirtildi.

Raporda, “2050 yılına kadar net sıfır emisyona geçiş, global iktisada 10,3 trilyon dolar bedelinde katkı sağlayacak yeni sanayiler ortaya çıkaracak. Bu ölçü, elektrikli araç imalatı, yenilenebilir güçten elektrik üretimi, pak güç ekipmanı üretimi, yenilenebilir yakıtlar ve yeşil finansmanın gayri safi yurt içi hasılaya direkt katkısını da içeriyor.” değerlendirmesine yer verildi.

Başa dön tuşu