SGK’dan ’emekli aylığına düşük zam’ açıklaması

SGK’dan yapılan açıklamada, birtakım basın yayın organlarında emeklilere yüzde 30 oranından daha düşük artırım yapıldığına yönelik haberler çıktığı hatırlatıldı.

Sigortalıların aylıklarının, hizmetin geçtiği devirlerde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde belirlenen kurallar çerçevesinde ve aylık talep yılı temel alınarak hesaplandığı vurgulanan açıklamada, “Sigortalının gün ve yararlarında bir değişiklik olmasa da her yılın TÜFE, gelişme suratı, aylık artışı dataları farklı olduğundan talep yılına nazaran aylık ölçüsü değişebilmektedir” bilgisine yer verildi.

“Farklı hesap yapılmayacak”

2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıklarının da yüzde 30 oranında artırıldığı belirtiline açıklamada, “Aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır. Ayrıyeten, EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah hissesi dikkate alınarak aylıklar ödenecektir” denildi.

Yapılan son düzenleme ile en düşük aylık ölçüsünün belge bazında 5 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olduğu lisana getirilen açıklamada, 5 bin 500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberlerin de gerçeği yansıtmadığının altı çizildi.

Başa dön tuşu