Koç Holding: Ford ve SKO ile yapılan niyet mektubu yürürlükte

Koç Holding, Ford ile birlikte Güney Koreli şirket SKO ile imzaladıkları bağlayıcı olmayan niyet mektubunun yürürlükte olduğunu belirtirken, batarya yatırımında alternatiflerin değerlendirildiğini belirtti.

Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Koç, Ford ve SKO ortasında imzalanan münhasır olmayan niyet mektubunun yürürlükte olduğu, Ford’un Türkiye’de Koç ile birlikte batarya yatırımı yapılmasına yönelik yaklaşımında rastgele bir değişiklik bulunmadığı belirtildi. Holding, bu kapsamda batarya yatırımının gerçekleştirilmesine yönelik tüm alternatiflerin değerlendirildiğini söyledi.

2022 Mart ayında holding otomotiv kesiminde gelişen fırsatların incelenmesine yönelik süregelen çalışmaları kapsamında, Ford ve SKO iştiraki ile Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya üretimi yatırımına Koç Topluluğu’nun katılması konusunda işbirliği imkanlarının kıymetlendirilmesi hedefiyle tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalandığı kamuya açıklamıştı.

Güney Kore medyasında çıkan haberler

Güney Koreli elektrikli araç bataryası üreticisi SK On da, Türkiye’de Koç Holding ve Ford ile paydaşlık kurma konusunda şimdi karar almadığını açıklamıştı.

Güney Kore’nin Dong-A Ilbo gazetesinde, isimsiz bir kaynağa dayandırılan haberde, zayıf makro ekonomik şartlar nedeniyle SK On şirketinin muahededen vazgeçtiği tabir edildi.

SK On tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Mart 2022’deki bağlayıcı olmayan mutabakattan bu yana Türkiye’de iştirak fikrini kıymetlendiriyoruz lakin şimdi kıymetlendirme tamamlanmadı. Müzakerelere son verilip verilmemesi konusundaki son karar şimdi alınmadı” denildi.

Koç Holding, Ford ve SK On, 2025 yılında üretime geçecek ve yılda 30-45 gigavat (GWh) hacimde batarya üretecek fabrika kurulmasını değerlendiriyorlardı.

Başa dön tuşu