SEC’ten Son Dakika Ripple (XRP) Açıklaması!

Bugün hiç şüphesiz kripto para piyasasının olayı, SEC ve Ripple davasında yargıcın kararını vermesi oldu. Mahkeme kararı, ikili bir yön taşısa da Ripple’ın zaferi olarak kabul gördü. Bu da XRP’yi ateşledi. Bununla birlikte, SEC konunun diğer tarafına bakarak ilk açıklamasını yaptı.

SEC’ten mahkeme kararına ilişkin ilk açıklama geldi

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere Mahkeme, şirketin yaptığı programlı XRP satışlarının yasadışı olmadığını söyledi. Ancak Ripple henüz paçayı kurtarmış değil. Ripple Lab’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı açtığı davaya başkanlık eden federal yargıç, XRP token’ının kurumlardan fon toplamak için satıldığı durumlar hariç, “kendi başına bir menkul kıymet olmadığına” karar verdi. Bu piyasada bir zafer havasını neden oldu. Bununla birlikte, kararın “kurumlardan fon toplamak için satıldığı durumlar hariç” kısmı da önemli. Nitekim, SEC bu noktaya dikkat çektiği bir açıklama yaptı. SEC, karara ilişkin olarak açıklamasında şu hususların altını çizdi:

Mahkemenin, XRP tokenlerinin Ripple tarafından ‘belirli durumlarda menkul kıymetler yasalarını ihlal eden’ yatırım sözleşmeleri olarak sunulduğunu ve satıldığını tespit etmesinden memnunuz. Ayrıca Mahkeme, Howey testinin kripto para işlemlerinin menkul kıymet analizinde kullanılabileceğini SEC nezdinde kabul etti. Bu nedenle, Ripple’ın bir yatırım sözleşmesini neyin oluşturduğuna ilişkin uydurma testini reddetti. Bunun yerine Howey ve sonraki davaların çeşitli maddi ve maddi olmayan varlıkların bir yatırım sözleşmesinin konusu olabileceğine karar verdiğini vurguladı. Dahası Mahkeme, Howey testinin net olduğunu kabul etti. Bu doğrultuda, bilgilendirmeme iddiasının menkul kıymetler yasalarını ihlal etmek için bir savunma olmadığını belirterek Ripple’ın adil bildirim argümanını reddetti. Kararı incelemeye devam edeceğiz.

Ripple

SEC ve Ripple savaşında kazanan kim?

Federal yargıç, XRP token’ının kurumlardan fon toplamak için satıldığı durumlar hariç, “kendi başına bir menkul kıymet olmadığına” karar verdi. Federal bölge yargıcı Analisa Torres, halka açık alıcılara yapılan programlı satışların ve Ripple Labs çalışanlarına yapılan XRP dağıtımlarının kayıtsız menkul kıymet satışı teşkil etmediğine hükmetti. Ancak Mahkeme, XRP’nin kripto para borsalarındaki ikincil piyasa satışlarını ele almadı.

Bu yüzden yargıç, 728 milyon dolar değerindeki kurumsal satış sözleşmelerinin kayıtsız menkul kıymet satışı teşkil ettiği ve bu yatırımcıların “Ripple’ın çabalarından kar elde edecekleri beklentisiyle XRP satın almış olacakları” sonucuna vardı. Torres kararında şunları yazdı:

Bu nedenle, Kurumsal Satışları çevreleyen ekonomik gerçekliği ve koşulların bütünlüğünü göz önünde bulunduran Mahkeme, Ripple’ın Kurumsal XRP satışlarının, Menkul Kıymetler Yasasının 5. Bölümünü ihlal eden yatırım sözleşmelerinin kayıtsız teklifini ve satışını oluşturduğu sonucuna varmıştır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu