San Francisco Fed/Daly: Enflasyon üzerinde zafer ilan etmek için erken

Daly Pazartesi günü yayınlanan bir röportajda “Her iki seçenek için de argümanlar ortaya koyabilirim. Fed’in enflasyonu aşağı getirmeye çalışırken yapabildiği kadar nazik olmalı, fakat tıpkı vakitte yüksek enflasyonun kemikleşmeyeceğinden muhakkak emin olması gerekli” dedi.

Daly, en son düzeyin belgisiz olmasına ve enflasyonla ilgili gelen datalara bağlı olmasına karşın, merkez bankasının faiz oranlarını duraklamadan evvel yüzde 5’in üzerine yükseltmesini beklediğini söyledi. Daly, şu anda yüzde 4,25-4,50 olan siyaset faizinin, enflasyonu aşağı getirmek için yüzde 5,0-5,25’e gitmesi ve orada kalması gerektiğini düşündüğünü de vurguladı.

Bununla birlikte faizin ne kadar üst gitmesi gerektiğini bilgilerin belirleyeceğini söz eden Daly, ABD’de şu anda yüzde 3,5 olan işsizlik oranının yüzde 4,5 yahut 4,6’ya yükselmesini, şu anda yüzde 5,5 olan enflasyonun 2023 sonunda yüzde 3 bandına gerilemesini beklediğini de söyledi.

Fed Aralık toplantısında faiz artırım suratını yavaşlatırken, enflasyonu merkez bankasının yüzde 2 maksadına çekmek için ek sıkılaştırmanın geleceğini ve borçlanma maliyetlerinin bir müddet daha yüksek düzeylerde kalabileceğini vurguladı.

Başa dön tuşu