Büyükbaş kurbanlıkların kilogram fiyatı İstanbul’da 26 liradan başlayacak

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) İdare Heyeti Lideri Ahmet Yücesan, İstanbul’da geçen yıla nazaran kurbanlık fiyatlarının yüzde 10-15 civarında artmasını beklediklerini kaydederek, canlı kilogram fiyatlarının büyükbaşta 26, küçükbaşta ise 23 liradan başlamasını öngördüklerini söyledi.

Yücesan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde Kurban Bayramı’nda 800 bin-bir milyon aralığında büyükbaş, 2,5-3 milyon küçükbaş hayvan kesildiğini kaydederek, halihazırda Türkiye’nin kâfi stokunun bulunduğunu, mevcut hayvan varlığının ziyadesiyle yetebileceğini bildirdi.

İstanbul’da bu yıl 80 bin civarında büyükbaş, bir milyona yakın da küçükbaş kesildiğini lisana getiren Yücesan, şimdi İstanbul için sevkiyatların başlamadığını lakin belediyelere ve özel kesim yerlerine satış için çok sayıda talep geldiğini, bu durumun da hayvan sayısının kâfi olduğunu gösterdiğini anlattı.

Yücesan, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla nazaran yüzde 10-15 üstte olduğunu belirterek, “Geçen yıl kurbanlık canlı büyükbaşların kilogram fiyatları 22-23 lira civarından başlıyordu. Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak. Yıllık enflasyonun yüzde 15,7 olduğunu düşünürsek artışın enflasyondan düşük olduğunu söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Küçükbaşta da geçen yıla nazaran yüzde 10-15 artış yaşanmasını beklediklerini aktaran Yücesan, “Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor. Fakat hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bu fiyatlar beklenen sayılar. Arz fazla olursa sayıların geçen yılla birebir düzeylere inmesi mümkün olacaktır.” tabirlerini kullandı.

“Anadolu’nun her yerinden yerli hayvan getirilecek”

Yücesan, İstanbul’da satılacak büyükbaş hayvanların Anadolu’dan ve Trakya’dan getirileceğini belirterek, bilhassa yerli hayvanların pazarlarda satışa çıkarılacağını söyledi.

Anadolu’nun çabucak hemen her yerinden canlı hayvan geleceğini lisana getiren Yücesan, bu mevzuda bilhassa Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Tokat, Yozgat ve Adapazarı üzere vilayetlerin başı çekeceğini anlattı.

Perakendecilerin ithal et sattığında daha fazla kazandığını lisana getiren Yücesan, “Ancak ben buna karşın ithal istemem. Bilhassa et ve besinde yerlilik, ulusallık çok kıymetlidir. Bana kalsa parasız da olsa ithal et satmam. Zira her vakit kendi besicimin, kendi çiftçimin, kendi üreticimin kazanmasını isterim.” dedi.

Yücesan, son periyotta Türkiye’de kırmızı ette perakende satışların azaldığına dikkati çekerek, ekonomik olumsuzluğun yanı sıra geçen yıldan bu yana kırmızı etle ilgili olumsuz söylentilerin de bu düşüşte tesirli olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu