Rusya’nın doğusundaki en büyük doğalgaz sahası faaliyete alındı

Rusya’da doğalgaz sahası “Kovıtka” faaliyete girdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazprom Başkanı Aleksey Miller’ın da katıldığı törende, Kovıtka doğalgaz sahasının Rus ekonomisi ve sanayisi için son derece önemli olduğunu söyledi.

Yaklaşık 1,8 trilyon metreküp rezerviyle Kovıtka’nın Rusya’nın doğusundaki en büyük gaz sahası olduğuna işaret eden Putin, Kovıtka ile Yakutistan’daki Çayandinskoye sahasının birbirine bağlanacağını ifade etti.

Sahadan çıkartılacak doğalgazın Sibirya’nın Gücü üzerinden sevk edileceğini kaydeden Putin, “Böylelikle en önemli gaz iletim güzergahımızı tüm uzunluğu boyunca faaliyete geçirmiş oluyoruz. Bu güzergah üç bin kilometreyi aşacak.” dedi.

Avrupa’da çok sayıda ülke, Rus gazı alımını tümüyle durdururken, bazı ülkeler de alım miktarlarını azaltmıştı. Rusya da söz konusu kaybı telafi etmek amacıyla başta Çin olmak üzere farklı pazarlara yönelik sevkiyatını artırmak istiyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, 8 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Sibirya’nın Gücü boru hattı üzerinden Çin’e doğalgaz sevkiyatında günlük rekorun kırıldığını bildirmişti.

Başa dön tuşu