Rusya savaşın maliyetini şirketlerden karşılamak istiyor

Rusya, savaştan kaynaklanan kayıplarını devletin sahibi olduğu şirketlerden ve birtakım emtia üreticilerinden karşılamak istiyor. Tıpkı vakitte, Rusya Devlet Lideri Putin mevcut bütçesini savunmaya yönlendirmek istiyor.

Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin’in Aralık ayının ortasında yetkililere, Rusya’nın planları ortasında devletin sahibi olduğu şirketlerden daha yüksek kâr hisseleri almalarını, ayrıyeten gübre ve kömür üreticilerinden de “bir keze mahsus ödeme” yapmalarını talep etti.

Gelir seferberliği

Rusya, bu planlarına “gelir seferberliği” ismini veriyor. Ülke tıpkı vakitte, askeri denetimi sağladıktan sonra tartışmalı bir referandumla ilhak ettiği ama daha sonra askerlerini geri çektiği Ukrayna’nın Herson kentinden 100 bin insanın Rusya’nın farklı bölgelerine taşınması için 175 milyar ruble (yaklaşık 2,4 milyon dolar) harcamayı planlıyor. Rusya’nın Ukrayna ile olan savaşı ikinci yılına girerken, Rus iktisadı ABD ve AB’nin uyguladığı yaptırımlar sonucunda zayıflama tehlikesi altına girdi.

Geçtiğimiz yıl başka güç şirketleri üzere, Gazprom da elde ettiği beklenmedik düzeyde yüksek kârlar nedeniyle, fazladan vergiler ödemişti. Gazprom’un ödediği kâr hisseleri ve fazladan vergilerin yardımıyla da Rusya, bütçe fazlası vermişti. Lakin ülkenin Aralık ayında aldığı büyük harcama kararlarıyla birlikte, bütçesinin açık verdiği düşünülüyor.

Devlet tarafından alınacak kâr hisselerinin ne kadar yükseltileceği ve bir sefere mahsus ödemenin de boyutunun ne kadar olacağı şimdi aşikâr değil. Ölçülerin 2022 yılının sonunda bütçenin ne durumda olduğuna nazaran belirleneceği, ayrıyeten devletin sahibi olduğu şirketlerden alınacak kâr hisselerinin, net gelirlerinin yüzde 50’sinden daha üste çıkarılmak istendiği bildiriliyor.

Başa dön tuşu