Rusya Merkez Bankası yuan üzerinden döviz işlemlerine tekrar başlayacak

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, bankanın 13 Ocak prestijiyle iç piyasadaki Döviz süreçlerine tekrar başlayacağı belirtildi.

Döviz alım satım süreçlerinin yuan üzerinden yapılacağına işaret edilen açıklamada, ruble kuru üzerindeki tesirini azaltmak için alım satımların süreç günlerinde eşit oranlarda yapılacağı kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı ise mevzuya ait açıklamasında, döviz süreçlerine tekrar başlama kararı ile iç ekonomik şartların istikrarını ve öngörülebilirliğini artırmanın hedeflendiğini bildirdi.

Petrol ve doğal gazda bütçe gelirlerinin bu ay eksi 54,5 milyar ruble seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, bu nedenle ocak ayında döviz satılacağı ve bunun için 54,5 milyar ruble bedelinde fon ayrıldığı kaydedildi.

Dolar/ruble paritesi kararın akabinde yüzde 1,48 düşüşle 68,7 düzeyine, euro/ruble paritesi ise yüzde 1,2 düşüşle 74 düzeyinin altına indi.

– Rusya, iktisadını dolardan uzaklaştırıyor

Rusya Merkez Bankası, Ukrayna’daki savaş nedeniyle uygulanan yaptırımlardan dolayı Şubat 2022’de döviz piyasasındaki süreçlerini durdurma kararı almıştı.

Ülkede bankalar ve şirketler yaptırımlar nedeniyle dolardan uzaklaşırken, ticarette başta yuan olmak üzere dost ülkelerin para ünitelerinin kullanımı yaygınlaşıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, geçen ay yaptığı açıklamada, Ulusal Refah Fonu’nda yuanın azami hisse hududunu yüzde 30’dan yüzde 60’a, altının azami hisse hududunu ise yüzde 20’den 40’a yükseltmişti.

Başa dön tuşu