Petrol “kasırga” korkusu ve stoklardaki düşüşle 7 haftanın zirvesinde

Petrol fiyatları, Meksika Körfezi’nde ham petrol üretiminin yaklaşık üçte birinin mümkün bir kasırga öncesi kesilmesi ve ABD’de ham petrol stoklarının beklenenden daha fazla düşmesinin akabinde son yedi haftanın en yüksek düzeyinden kapanmasından sonra yükselişini sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Çarşamba günü yüzde 4.5 yükselerek Mayıs’tan bu yana birinci kere varil başına 60 doların üzerinde kapanmasının akabinde yüzde 0.7 kadar yükseldi. BP Plc ve Chevron Corp. üzere büyük üreticileri, bu hafta kasırgaya dönüşebilecek fırtına nedeniyle üretim tesislerindeki çalışanlarını tahliye etti. ABD ham petrol stoklarının dört haftadır düşmesi ve Fed Lideri Jerome Powell’ın ABD merkez bankasının faiz indirimine hazırlandığını işaret etmesi üst taraflı hareketi destekledi.

Petrol fiyatları, İran ile ilgili tansiyonun artmasının bölgeden petrol akışının aksayabileceği telaşlarını güçlendirmesinin akabinde geçen haftanın ortasından bu yana ralli yapıyor. ABD Lideri Donald Trump Çarşamba günü, İran’a yeni yaptırımlar getirilebileceğini kaydetti ve bu ülkeyi ABD’nin geçen yıl çekildiği nükleer mutabakatın şartlarını ihlal etmekle suçladı. Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise bu muahedeyi kurtarma tarafında gayret gösteriyor. Asya pay senetleri, Powell’ın yorumlarının akabinde yükselirken, dolar zayıfladı.

Tokyo’da Rakuten Securities Inc. emtia analisti Satoru Yoshia, “Petrol piyasaları, kasırgalar ve yüksek akaryakıt talebi üzere yaz devrine özel faktörlerden dayanak buluyor,” dedi ve ABD’nin faiz indirimine gideceğine ait beklentiler ve Orta Doğu’daki tansiyonun da fiyatları desteklediğini kelamlarına ekledi.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 23 sent ya da yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 07:23’te varil başına 60.66 dolara çıktı. Fiyatlar erken saatlerde 40 sent kadar yükseldi. Kontrat Çarşamba günü 22 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzeyinden kapandı.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 22 sent ya da yüzde 0.3 yükselerek varil başına 67.23 dolara ulaştı. Kontrat Çarşamba günü yüzde 4.4 yükselerek 29 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzey olan 67.01 dolardan kapandı. Global gösterge Brent petrolü, Ağustos vadeli WTI’a kıyasla 6.50 dolar primli süreç gördü.

 

Başa dön tuşu