Ripple’ın Zaferi Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?

Bir ABD federal mahkemesi Perşembe günü Ripple’ın lehine karar verdi. SEC birkaç yıldır çoğu kripto para birimini menkul kıymet olarak nitelendiriyordu. Bu yüzden, hisse senetleri, tahviller vb. gibi benzer düzenlemelerle karşı karşıya kalması gerektiğini ileri sürüyordu. Ancak Perşembe günkü karar, yatırımcıların XRP’ye olan güvenini artırarak, güçlü yükselmesini sağladı. Peki, bu önemli olay tüm sektörü nasıl etkilyecek? Kripto uzmanı Lawrence Mike Woriji, bu soruya cevap arıyor.

Ripple’ın XRP’si kripto para borsalarına geri döndü

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Coinbase Perşembe günü, mahkemenin kararının ardından XRP’yi yeniden listeleyeceğini duyurdu. Kripto borsası bir tweet’te şöyle yazdı:

XRP-USD işlem paritemiz artık Coinbase Exchange, Coinbase Pro ve Advanced Trade’de tam işlem modunda. Limit, piyasa ve stop emirlerinin tümü artık kullanılabilir.

Kripto borsası Kraken de ABD’li müşterileri için XRP’yi yeniden listeledi. Buna ek olarak, kripto borsası Gemini, XRP’yi hem spot hem de türev ticareti için kullanılabilir hale getirmeyi değerlendireceğini açıkladı.

İlginç bir şekilde Bitstamp, kararın ardından XRP ticaretine devam eden ilk şirketlerden biri oldu. Bitstamp attığı bir tweet’te, “XRP traderları için iyi haber! ABD’li müşterilerimiz için dijital varlık alım satımına yeniden başladık! Bitstamp, 2017 yılında XRP’yi listeleyen ilk borsalardan biriydi. Şimdi ABD’de ticarete devam eden ilk borsalardan biriyiz,” dedi.

Öte yandan, 41,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle XRP şu anda Bitcoin, Ethereum ve Tether’in USDT’sinin ardından piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi konumunda. XRP’nin büyük borsalarda yeniden canlanması, özellikle token sahipleri için olumlu bir işaret.

Ripple’ın zaferinin diğer kripto borsaları üzerindeki etkileri

Şimdi, bu kararın Binance ve Coinbase gibi diğer kripto borsaları için ne anlama geldiğine bakalım. SEC, geçtiğimiz ay en büyük kripto para borsalarından ikisi olan Coinbase ve Binance’e, kayıtsız menkul kıymetleri teşvik ederek halkı yanlış yönlendirdikleri gerekçesiyle dava açtı.

Ancak Perşembe günkü karar, kripto şirketlerinin kendilerini savunmaları için bir emsal teşkil ediyor. Ancak bu, kripto endüstrisi için tam bir zafer anlamına gelmiyor. Çünkü, Yargıç Torres, Ripple’yi XRP’yi hedge fonlar gibi kurumsal yatırımcılara satarak menkul kıymetler yasasını ihlal etmekten suçlu buldu. Ayrıca Ripple kararı, Binance ve Coinbase gibi kripto firmalarının SEC’e karşı üstünlük sağladığı anlamına gelmiyor. Her iki davadaki yargıçlar, SEC’in iddia ettiği gibi, her iki borsadaki kripto para satışının menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğine karar vermek zorunda kalacak.

Artık dava açılmayacak, ancak düzenleme devam edecek

Perşembe günkü karar nedeniyle perakendeye dönük kripto şirketlerinin kayıt yaptırmalarını veya iş modellerini değiştirmelerini gerektirmenin potansiyel rahatsızlığı önlenebilirken, oyunda hala başka faktörler var. Bildiğimiz gibi, çoğu kripto para projesi kurumsal yatırımcılara ve risk sermayedarlarına erken token satışı gerçekleştiriyor. Bu satışlar, olası etkilerden kaçınmak için sıklıkla düzenleyicilere önceden kaydedilir.

Ancak SEC bu örnekleri, tokenlerin neden kendi yetki alanına girebileceğine dair gerekçeler olarak sıraladı. SEC’in potansiyel menkul kıymetler listesindeki pek çok kişi bu tür satışlar yaptı. Perşembe günkü karar, VC’lerin fiyatların değişken olduğu kamu piyasasında satın almayı tercih etmeleri dışında, bu tür ön fonlamanın sonunu getirebilir. Perşembe günkü kararın tüm sektör için çok fazla netlik sağlamadığını söylemek yanlış olmaz. Ve Ripple ve SEC davası henüz bitmiş değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu