Petrol “Barry kasırgası” sonrasında kayıplarını korudu

Petrol yaklaşık iki haftanın en sert düşüşünü kaydetmesi sonrasında kayıplarını koruyarak varil başına 60 doların altında kaldı.

ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol üretiminin dörtte üçünü durduran şiddetli fırtınanın iç kısımlara ilerledi.

Petrol vadeli kontratlar Pazartesi günü yüzde 1.1 düşmesinin akabinde fazla değişmedi. Çin dışında kıyı boyunca üretim yapan rafineriler Barry fırtınasının akabinde faaliyet göstermeye tekrar başladı.

Meksika körfezindeki ham petrol üretiminin yaklaşık yüzde 69’u (Pazar günü yüzde 73 ile tepe gördü) hala kapalı bulunuyor. Bloomberg anketine nazaran ABD ham petrol stokları beşinci haftada da düşüş kaydedecek.

Petrol fiyatlarının daralan ABD stokları ve İran ile yükselen tansiyonun tesiriyle Haziran ortasından beri yükselmesine rağmen, arzın artacağı ve talebin zayıflayacağına ait tasalar görünümü olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Çin iktisadı yılın ikinci çeyreğinde ABD ile süregelen ticaret savaşının tesiriyle yaklaşık otuz yılın en yavaş büyümesini kaydetti.

Tokyo’da Mizuho Securities Co. kıdemli stratejisti Miyoko Nakashima, “Çin büyümesinin yavaşlamasıyla global iktisada ait kaygılar fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor. Tekrar de İran ile gerginlik petrol e bir ölçü dayanak sağlıyor.” dedi.

Ağustos vadeli WTI petrol kontratları Salı günkü süreçlerde varili 59.18 dolara kadar gerilemesinin akabinde TSİ 08:10’da 59.55 dolardan süreç gördü. Eylül vadeli Brent petrol kontratları 66.25 dolara kadar gerilemesi sonrasında 66.51 dolarda evvelki kapanışa yatay seyretti.

Başa dön tuşu