Ripple (XRP) İçin Kıymetli Bir Açıklama Daha: XRP’yi Kripto Para Ünitesi Olarak Görüyoruz

Japonya’nın menkul değerler düzenleyicisi olan Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), XRP’yi bir menkul değer olarak değil, bir kripto para ünitesi olarak gördüğünü söyledi. Bir The Block haberine nazaran, Japon düzenleyici kurum, Salı günü “FSA, XRP’yi Ödeme Hizmetleri Yasası’nın tariflerine nazaran bir kripto para ünitesi olarak görüyor” açıklamasını yaptı.

Açıklama ile FSA, XRP’nin yasal durumu hakkında birinci kere direkt yorum yapmış oldu. Nomura Araştırma Enstitüsü geçen ay bir rapor yayınlamış ve XRP’nin bir menkul değer olmadığını söylemişti.

Kısa bir mühlet sonra Ripple’ın yatırımcısı ve iş ortağı SBI Holdings, bu rapora atıfta bulunarak XRP’nin Japonya’da bir menkul değer olmadığını söyleyen bir basın bülteni yayımladı. Bültende FSA’dan direkt rastgele bir alıntı yer almadı.

Kripto Paranın Tanımı

Japonya’nın Ödeme Hizmetleri Yasası’nda, bir dijital varlık, belirtilmemiş bir bireye ödeme sistemi olarak kullanıldığında ve fiat para ünitesi cinsinden olmadığında bir kripto para ünitesi yahut sanal para ünitesi olarak tanımlanır.

Geçtiğimiz günlerde, İngiltere Maliye Bakanlığı da XRP’nin menkul değer olmadığını açıklamıştı. Kurum, varlığı bir değişim aracı olarak kıymetlendiriyor.

Maliye bakanlığı geçen hafta yayınlanan bir evrakında “Öncelikle bir değişim aracı olarak kullanılan tokenler -buna Bitcoin, Ether ve XRP üzere yaygın olarak bilinen kripto varlıklar dahildir” tabirini kullandı.

Tabii ki, FSA’nın kararlılığı, Ripple’ın SEC ile yaklaşan uğraşı için pek bir şey söz etmiyor. Fakat bu, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin XRP üzere dijital varlıkları düzenleme konusunda nasıl bir bakışa sahip olduğunu göstermesi açısından kıymetli.

Kurumlara XRP Baskısı

SEC’in Ripple, Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen’e dava açmasının akabinde, dünyanın dört bir yanındaki kripto para şirketleri XRP’yi platformlardan kaldırma baskısı altına girdi. XRP fiyatı davadan bu yana yaklaşık %35 düştü. Şu anda 0.29 dolar civarında süreç görüyor.

Ancak Japonya’da, XRP faaliyetlerine müsaade verileceği görülüyor. Bu da Ripple‘ı oraya çekmek için kâfi olabilir.

Başa dön tuşu