Küresel piyasalara Fed ve Çin morali

Küresel pay senedi endeksleri Fed ve Çin tesiriyle yükselirken, dolar düşüyor.

ABD Borsaları cuma günü yüzde 2’nin üzerinde artarak, bir aydan uzun müddettir en yeterli günlük performanslarını ortaya koydu.

Yükselişte, Aralık ayı tarım dışı istihdam verisinin birebir anda işe alımların arttığına, fiyat artışlarının sürat kestiğine, işsizlik oranının da gerilediğine işaret etmesi tesirli oldu.

Veri sonrası piyasalar faiz artışlarının daha ölçülü seyredeceğini fiyatlamaya başladı. Swap kontratlarına nazaran yatırımcılar Fed faizinin yüzde 5’in altında zirve yapmasını fiyatlıyor. Bu oran, cuma günkü bilgiden evvel yüzde 5,06 düzeyindeydi.

Bu sabah Asya endeksleri de hem Cuma günkü ABD verisinin hem de Çin’in Pazar günü prestijiyle karantina tedbirlerini kaldırmasının optimistliğini yansıtıyor. Çin’in sıfır Kovid tedbirlerini kaldırmasıyla yurt dışındaki çok sayıda Çinli’nin ülkeye akın ettiği belirtiliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi TSİ 07:53 prestijiyle Avustralya’dan Hong Kong’a, bölge paylarda yaşanan rallinin takviyesiyle yüzde 1,7 oranında yükseliyor. Japonya’da piyasalar bugün sürece kapalı.

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de yükseliyor. Cuma günü yüzde 1’in üzerinde düşüşle kapanan Bloomberg Dolar Endeksi yeni haftanın birinci süreç gününde de kayıplarını sürdürüyor.

Goldman 3 bin 200 kişiyi çıkaracak

Goldman Sachs Group Inc. bu hafta 3 bin 200 çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Yatırım bankası böylelikle bugüne kadarki en büyük tenkisatlarından birini gerçekleştirirken, rakiplerine nazaran çok daha agresif bir maliyet kısma siyaseti izlemiş olacak.

Bloomberg’in haberine nazaran, işten çıkarmalar hafta ortasında başlayacak ve 3 bin 200 kişiyi aşmayacak. İşten çıkarmaların üçte birinden fazlasının trading ve bankacılık ünitelerinden olacağı belirtiliyor.

Verilere nazaran, bankanın İcra Konseyi Lideri David Solomon idaresindeki işçi sayısı 2018 sonundan bu yana yüzde 34 oranında artarak 30 Eylül prestijiyle 49 binin üzerine çıktı.

Bankanın bu kararı almasında çeşitli iş kollarında karlılığın azalması, tüketici bankacılığının pahalılaşması, piyasa görünümündeki belirsizlikler, Wall Street genelinde şirket satın alma ve birleşme aktivitesi ile fiyatlarının azalması üzere çok sayıda faktör tesirli oldu.

Başa dön tuşu