Ripple Ortağı SoftBank, Kripto Para Borsası ZT Global’a Milyonlarca Dolarlık Yatırım Yaptı

Çinli gazeteci Colin Wu, Ripple takviyeli MoneyTap ödemeleri uygulamasına sahip olan SoftBank’ın blokzinciri alanındaki birinci multi-milyon dolarlık yatırımını Çin merkezli kripto para borsası ZT’ye yaptığını tweetledi.

Wu’ya nazaran, ZT geçen yıl polisin de karıştığı yatırımcı uyuşmazlıkları nedeniyle birçok kere basının gündemine oturdu. Wu şunları söyledi:

“Çin toplumu bu yatırım karşısında şaşkına döndü.”

SoftBank, Birinci Blokzinciri Yatırımı İçin ZT’yi Seçti

İngiltere merkezli bankacılık devi SoftBank, Hong Kong merkezli ZT kripto para alım satım platformuna açıklanmayan ölçüde bir yatırım yaptı. Haberde yalnızca bunun multi-milyon dolarlık bir yatırım olduğundan bahsediliyor.

Borsa, 2018 yılında ZT Küresel tarafından Hong Kong’da kuruldu. Kaynak şu anda bu borsanın birinci 20 içinde yer aldığını tez etse de CoinMarketCap buna katılmıyor.

SoftBank, Morgan Stanley ve Goldman Sachs’a Kripto Para Yatırımını Teşvik Edecek

SoftBank ayrıyeten ZT’nin halihazırda yatırım yaptığı kripto para ve blokzinciri projelerine yatırım yapmayı planlıyor. Bu iki şirket birlikte, dijital para üniteleri ve varlıkları hakkında global farkındalık oluşturmayı ve “birlikte yeni bir dijital iktisat çağı yaratmayı” planlıyor.

SoftBank’ın yatırım lideri Yamada Toshikatsu, Morgan Stanley ve Goldman Sachs üzere büyük bankacılık şirketlerindeki arkadaşlarına blokzinciri alanına yatırım yapmayı planlıyor. ZT lideri Li Xiaocheng’e nazaran, bu yatırımın akabinde ZT, yeni bir blokzinciri tabanlı ekosistem oluşturmak için SoftBank ile işbirliği yapmayı planlıyor.

Ancak Wu, SoftBank’ın borsaya yatırım yapmak için yaptığı bu hamlenin “finansal bir değer taşımadığına ve daha büyük bir ahenk riskine” sahip olduğuna inanıyor.

Başa dön tuşu